Magyar irodalom Tanuljunk

Távoktatás – Kányádi Sándor: Róka mondóka

Róka mondókaMagyar nyelv, 1. osztály, általános iskola, Kányádi Sándor: Róka mondóka

Tanító: Danyi Ildikó

Róka mondóka

Volt egy kicsi kakasom,
Jércém is a tavaszon,
elvitte a róka.
Volt egy ludam, jó tojó,
Récém, tóban tocsogó,
Gácsérom és gúnárom,
Semmim sincsen, tirárom,
vigye el a róka!

Kányádi Sándor (Nagygalambfalva, 1929. május 10. – Budapest, 2018. június 20.)

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas költő.

1929. május 10-én (anyakönyv szerint 11-én) született Nagygalambfalván, Romániában (Hargita megye), székely földműves családban. Édesapja Kányádi Miklós gazdálkodó. Édesanyját, László Juliannát korán elveszíti (1940 karácsonyán halt meg). Az elemi iskola öt osztályát szülőfalujában végzi. Utána Székelyudvarhelyen tanul: 1941 és 1944 között a református kollégiumban, majd 1944–45-ben a Római Katolikus Főgimnáziumban, 1946–50-ben a fém- és villamosipari középiskolában.

Költőként Páskándi Géza fedezi fel, 1950-ben a bukaresti Ifjúmunkás című lapban közli első versét, majd a kolozsvári Utunkban is megjelenik. 1950 őszétől él Kolozsvárott. 1950-től fél évig a kolozsvári Szentgyörgyi István Színművészeti Főiskola hallgatója, majd a kolozsvári Bolyai Tudományegyetem Nyelv- és Irodalomtudományi Karán tanul, 1954-ben itt szerez magyar irodalom szakos tanári diplomát. 1955-ben jelenik meg első verseskötete, a Virágzik a cseresznyefa.