Hazai hírek

Moliére-Parti Nagy Lajos-Matusek Attila: Tartuffe (vígjáték)

„December 12-én mutatják be a kassai Thália Színházban Molière Tartuffe című remekművét. Az előadásban az a Kövesdi Szabó Mária is játszik, aki fél évszázaddal korábban egy fiatalabb karaktert formázott meg ugyanebben a darabban a frissen alakult Tháliában.

Ollé Erik (Orgon) és Nádasdi Péter (Tartuffe) (Fotó: Németi Róbert) – forrás: Új Szó

Moliére-Parti Nagy Lajos-Matusek Attila: Tartuffe (vígjáték). Ez áll a plakáton, vagyis a nagy francia mester közel négy évszázaddal ezelőtt bemutatott műve, az emberi természet egyik legpontosabb látlelete ma is aktuális.

A két kortárs alkotó egyike, a híres budapesti költő és műfordító a szöveg újrafordításában vette ki a részét, másikuk, a fiatal komáromi színész-rendező pedig annak „megbuherálásában”. Csütörtökön kiderül, sikerült-e nyakon ragadniuk a korszellemet.

A rendezők gyakran adaptálnak klasszikus műveket mai világunkra. Egyrészt, mert a néző elgondolkodhat azon, hogy változott-e az emberi természet a századok során, másrészt mert nyelvileg is gyomlálást, frissítést igényelnek a régi szövegek. Bele lehet nyúlni az alapanyagba, modernizálni lehet a kopottas dialógusokat, a jelmezekkel is új dimenziót lehet kapcsolni a látottakhoz, szóval a Tartuffe egy valóságos kincsesbánya.

A történetet nem ismertetném, megtalálják a neten, de akár középiskolai tanulmányaik során is találkozhattak vele. Talán új adalék (nekem az volt), hogy maga XIV. Lajos, a Napkirály cenzúrázta Molière mestert. Nem tetszett neki a befejezés, úgyhogy átíratta. Ugye, milyen aktuális ez a mozzanat?” – írja a darabról cikkének bevezetőjében Juhász Katalin.

Orgon úr családja csodaszép. Papa, mama, gyönyörű gyerekek, kedves rokonok, igaz barátok. Tökéletes mintaemberek. A legfőbb cél a boldogság. De persze mit sem érne mindez, ha nem lenne egy mindent belengő tiszta eszme, és mi nemesebb, ha nem az igaz hit, az odaadó vallásosság. És itt kezdődnek a problémák. A helyzetek egyre hihetetlenebbek, egyre kacagtatóbbak és egyre keserűbbek. Egyre fájdalmasabb a szélhámosság anatómiája.Valóban bűn élvezni az életet? Van kiút a szent szélhámos labirintusából? Felismerhetők a valódi eszmék?

Nyilvános főpróba: december 11., 19:00

Jegyek kizárólag a szervezési osztályon kaphatók!
Információk és helyfoglalás: +421 55 623 3643 vagy info@thaliaszinhaz.sk