Történelem

Az első tartósan működő magyar egyetem alapítója

390 esztendeje, 1635. május 12-én alapította meg Pázmány Péter bíboros, esztergomi érsek a nagyszombati egyetemet, a mai Eötvös Loránd Tudomány egyetem (ELTE) elődjét.
Az első tartósan működő magyar egyetem alapítója
A nagyszombati egyetem
Pázmány Péter (1570–1637) egyszerre volt jezsuita szerzetes és professzor, prédikátor és térítő, lelkiatya és hitvitázó, minden személyeskedő intrikát kiálló politikus és főpap (1616–1637), valamint a jövőbe tekintő intézmény- és egyetemalapító. Hatalmas és szerteágazó szervezőmunkájának tükre több mint 1200 fennmaradt levele, amelyekből megismerhető bölcs és kitartó mindennapi munkája, illetve (ön)ironikus szemlélete. Néhány nappal halála előtt írt utolsó levelében egy ismerősétől húsz évet fiatalító gyógyszert kért.

A jezsuita szerzetesből esztergomi érsekké vált Pázmány nagy lendülettel fogott hozzá a trienti zsinat (1545–1563) határozatainak gyakorlatba történő átültetéséhez. Pázmány a katolikus megújulást nemcsak a hitvitákon vagy a katolikus bibliafordítás támogatásán keresztül képzelte el, hanem az oktatásnak is hatalmas szerepet tulajdonított. Pázmány 1619-ben Nagyszombatban az ifjúság számára nevelőintézetet és papneveldét alapított, majd 1623-ban a bécsi egyetem magyarországi hallgatói számára előbb az Annagassén, majd a Postgassén házat vásárolt, illetve a működés költségére több mint 150 000 forint tőkeösszegű alapítványt hozott létre. Így jött létre a ma is létező – bár ma az épületében félig a bécsi amerikai nagykövetség működik – Pázmáneum.

A trienti (tridenti) zsinat a katolikus megújulás jegyében előírta a papképző/papnevelő intézmények (szemináriumok) felállítását. 1558-ban, a zsinat befejezte után nem sokkal Oláh Miklós esztergomi érsek, humanista tudós akadémiai rangra emelte a nagyszombati káptalani iskolát, majd ugyanitt 1566-ban papi szemináriumot nyitott, miközben komoly pénzösszegekkel támogatta legtehetségesebb növendékeit. Pázmány átszervezte a papi szemináriumot. Először az intézet anyagi alapjairól gondoskodott, megszerezve a királytól a budafelhévizi prépostság jövedelmeit a szeminárium számára, majd saját jövedelmeiből házat vásárolt a papnevelő intézetnek.

A másik fontos kezdeményezése a világi ifjakat nevelő nemesi konviktus (bentlakásos diákotthon) megalapítása volt a városban. Ez az intézmény vált később az egyetemisták kollégiumává. Az egyetemistákat egy 100 000 forintnyi vagyonnal rendelkező alapítvány támogatta. A befolyó összegekből ezer forintot a szegény sorsú diákok támogatására kellett fordítani. Az épület 1852 óta érseki gimnáziumként működött, és később itt érettségizett Kodály Zoltán is.

A Pázmány által létrehozott oktatási intézmények jó alapot adtak az egyetem megalapításához is. Kezdetben ezt a bécsi egyetem leányintézeteként tartotta megvalósíthatónak. A jezsuita rend elöljáróinak biztatására végül a török megszállás miatt ideiglenes érseki székhelyként működő Nagyszombatra esett a választása. A város Pozsonyhoz hasonló adottságokkal rendelkezett. Pázmány Péter a leendő egyetem alaptőkéjét, a II. Ferdinánd (1619–1637) királytól kapott 40 ezer forintot további 60 ezerrel egészítette ki a magánvagyonából. Jellemző, hogy az uralkodótól kapott pénz is az érsek pénze volt, mivel az 1632-es római követségének útiköltségét II. Ferdinánd nem fizette ki neki.

Pázmány Péter Az első tartósan működő magyar egyetem alapítója
* 1570. október 4. Nagyvárad – † 1637. március 19. Pozsony / bíboros, esztergomi érsek, műfordító, filozófus, egyetemi tanár

„Gyakran aggódva fontolgattuk magunkban, hogyan tudnánk a katolikus hitet Magyarországon elterjeszteni és a nemes magyar nemzet méltóságának is szolgálni. Minden más eszköznél előbbre valónak tűnt fel előttünk, hogy Tudományos Egyetem emeltessék, ahol a harcias nemzet lelkülete megszelídüljön és az egyház kormányzásra és az állam szolgálatára alkalmas emberek képeztessenek” – írta Pázmány az egyetem alapító levelében 1635. május 12-én, Pozsonyban.