Egyéb kategória

A hagyományos és az új vakcinák működése

A Semmelweis Egyetem animációs filmjében bemutatja hogyan hozzák működésbe a védőoltások, vakcinák az immunrendszerünket. A videó tartalmát a Semmelweis Egyetem szakértői lektorálták.

A történelem folyamán a nagy járványok tízmilliók halálát okozták. Mára a tudomány fejlődésével számos védőoltás érhető el. Ezek segítségével szinte kockázat nélkül szerezhetünk tartós védelmet számos fertőző betegség ellen. Az oltóanyagoknak különböző típusai vannak, amelyek működési elvét az immunrendszerünkben kiváltott hatásukkal együtt mutatjuk be.

A filmben szó esik a hagyományos oltóanyagokról:

  • a természetesen gyenge vagy legyengített kórokozót tartalmazó vakcinákról;
  • az inaktivált vagy elölt kórokozót tartalmazó vakcinákról;
  • valamint az ellenanyagot (antitest) tartalmazó vakcinákról;

továbbá az új típusú, az örökítőanyagokon (nukleinsav) alapuló oltóanyagokról, azaz:

  • a vektorvírus (virális vektor) alapú vakcinákról
  • és az mRNS (vagy DNS) alapú vakcinákról.

A COVID-19 betegség ellen három különböző oltóanyag típus is elérhető. Klinikaland sorozatunk Védőoltások l. részében megmutatjuk azt is, hogy az elsőként elkészült (pl. Pfizer-Biontech, Moderna, Sinopharm, Szputnyik V.) vakcinák mely típusba tartoznak. Animációnkból kiderül, hogy mind a három technológia hatékony védelmet nyújt az új típusú koronavírus ellen, így segítségükkel megfékezhető a betegség terjedése.

Készítette: Semmelweis Egyetem Kommunikációs és Rendezvényszervezési Igazgatóság

Szakmai lektor: Prof. Falus András, immunológus
Forgatókönyvíró: Sági Zenina
Animáció: Gál Bettina
Kreatív ötletek: Bartincki Tamara, Gál Bettina, Major Bálint, Sági Zenina, Zsemlye Anita
Narráció: Galambos Péter
Nyelvi lektor: Szabó Ádám, Dobozi Pálma
Kreatív producer: Kovács Eszter

Még többet a Semmelweis Egyetemről:

Weboldal: https://semmelweis.hu

%d bloggers like this: