Tanuljunk Természetismeret

Az űrkutatás története II./3.: Emberes űrutazás a napjainkban

Emberes űrutazás a napjainkbanMészáros Szabolcs  előadása.

Tartalom: – A NASA és ESA költségvetése. – A Constellation és Commercial Crew programok ismertetése. – SpaceX sikerei: Falcon 9 és Dragon ismertetése. – Boeing, Sierra Nevada, Blue Origin és Virgin Galactic tervei. – Az első űrturisták. – A kínai emberes űrprogram.

Az űrrepülések kevesebb, mint öt évtizede alatt csak államok repültettek űrhajókat, űrhajósokat. Az 1990-es évek második felében az amerikai X-Prize alapítvány azt tűzte ki célul, hogy magánfejlesztésű űrhajók kifejlesztőit díjazza, és meghirdette az Ansari X-díjat. Ennek célkitűzése az volt, hogy magánerőből olyan eszközt építsenek, amely két hét alatt kétszer képes 100 kilométer magasságba emelkedni, legalább három utassal (vagy annak megfelelő ballaszttal).