Kitekintő

Fekete pedagógia: ami egy életre megnyomoríthat

Érdekes cikk jelent meg a life.hu oldalon Gyergyai-Szabó Mariann tollából a fekete pedagógiáról. Ez a neve annak a jelenségnek, amikor a tanítók egy életre szóló sebet ejtenek a gyerek önbecsülésén. A szakkifejezés nem új keletű, 1977-ben született. Abban az évben, amikor megjelent Katharina Rutschky német szociológus azonos című kötete. Angol nyelvterületen mérgező pedagógia néven ismerik a jelenséget.

Néhány évtizede még nem sokat foglalkoztak a tanítók azzal, hogy egy tettükkel vagy megjegyzésükkel milyen lelki sérülést okozhatnak a gyerekeknek, sőt, a körmös, a nyakleves, a sarokba térdepeltetés sem volt ritka. A mai gyerekek és szüleik ezt már el sem tudják képzelni, de eaz sajnos nem azt jelenti, hogy minden a legnagyobb rendben van az iskolákban. A fizikai bántalmazás és a megalázó térdepeltetés helyét másféle agresszió – a verbális bántalmazás, a becsmérlés, a lelki terror, az alaptalan gyanúsítgatás, a fenyegetés, a figyelmen kívül hagyás, a kivételezés, a beskatulyázás – vette át. Alice Miller pszichológus pedig arra a megállapításra jutott, hogy az ilyen módon bántalmazott gyerek felnőtt korában maga is bántalmazóvá válhat.

%d bloggers like this: