90 éves lett Sajdik Ferenc karikaturista, képzőművész, illusztrátor.
1930. augusztus 21-én született Németországban. Gyermekkorában több országban lakott, például Görögországban is. Saját elmondása szerint örökké vidám családba érkezett, anyja balerina volt, édesapja – Sajdik Sándor, nevét Dunakeszin utca viseli – korának legsikeresebb zsokéja.
Pom Pom és a Nagy Ho-ho-ho-horgász:
Rövid átmeneti időszak után a korszak emblematikus vicclapjának számító Ludas Matyinál kezdett rajzolni, ahol egészen annak rendszerváltás-környéki megszűnéséig publikált heti rendszerességgel. Egyik sorozata A jövő század állatai címet viselte: a lehető legfurcsább teremtményeket álmodta meg és vetette papírra hétről hétre. Ebből nőttek aztán ki a jószerével mindenki által ismert Pom Pom meséi, amelyek megalapozták több évtizedes munkakapcsolatát Csukás Istvánnal.
Ketten együtt tökéletes szerzőpárost alkottak, Csukás rögtön ráérzett a Sajdik-féle fantáziavilág hangulatára. Egymás után születtek meg a képtelenebbnél képtelenebb figurák, a Radírpóktól Festéktüsszentő Hapci Benőn vagy az Óriástüdejű Levegőfújón át a Bátor Tintanyúlig. Nem kevésbé népszerű közös művük a Nagy Ho-ho-ho-horgász, amit a Pom Pomhoz hasonlóan szintén megvett a Magyar Televízió. „Pedig sem ő, sem én nem horgásztunk soha, mégis működött a dolog” – teszi hozzá mosolyogva.
Mindkét rajzfilmből két évad készült a 80-as évek elején, 26-26 résszel. Ezek túlnyomó többsége később könyv formájában is megjelent. Bár újabb történeteket egy ideje már nem gyártottak, máig olyan a kapcsolatuk, hogy nem lehet kizárni egy esetleges folytatást. – „Pár éve is jött tőle egy levél minden előzmény nélkül, hogy írt két új horgászos mesét, két hét múlva kéne leadnia, addigra rajzoljam meg.”
Sajdik Ferenc 1980-as években kiadott könyvsorozata adta az ötletet az állatos mesék feltámasztásához. Generációk nőttek fel ezeken a könyveken. Elsősorban gyermekeknek szánják az alkotók, de nem kizárólag, mert felnőtteknek is vidám perceket szerezhetünk a filmekkel. Néhány darab a sorozatból a linkeken:
A baromfiak
A lovak
A macskák