Közösség

Katona Mihály, a Búcson szolgáló földrajztudós

200 éve hunyt el Katona Mihály református lelkész, csillagász, földrajztudós Búcson. Saját korában a legszínvonalasabb és legtartalmasabb magyar természeti földrajzi munka szerzője.

A debreceni kollégiumban tanult. 1790-ben kollégiumi könyvtáros lett. 1793-tól a frankfurti egyetemen, Jénában és Lipcsében végzett tanulmányokat. Három év múlva tért haza, először Komáromban volt tanár, 1803-tól haláláig Búcson (Komárom megye) lelkész. Nemzetközi elismertségű földrajztudós, a kort foglalkoztató csillagászati kérdések legjelentősebb magyar szakértője. Egész sor tudományos kérdést dolgozott fel. 1814-ben adta ki A föld mathematikai leírása a világ alkotmányával együtt című könyvét, amely a legszínvonalasabb és legtartalmasabb magyar természeti földrajz az adott kor termékei között.

Katona Mihály

1999-ben Búcs község iskolája neve Katona Mihály Alapiskola lett. Katona Mihály itt látható portréját Katona Bálint festette és 2008-ban Búcs községnek ajándékozta.

 

%d