Egyéb kategória

Magyar nyelvű tájékoztató – új koronavírus COVID-19

Bukovszky László, kisebbségi kormánybiztos tette közzé a következő hírt: Tegnap az Országos Közegészségügyi Hivatallal folyt tárgyaláson megállapodtunk, hogy a koronavirus terjedése miatt szükségszerü a kisebbségi nyelvü tájékoztatás is. Megegyeztünk, hogy az alapvetö információk magyar nyelven is elérhetöek lesznek a Galántai, Dunaszerdahelyi, Komáromi, Érsekújvári, Rimaszombati és a Rozsnyói Regionális Közegészségügyi Hivatal honlapján. Örömömre szolgál, hogy folyamatosan töltik fel az alap információkat az említett hivatalok! Ugyanakkor készülnek a roma, ruszin, német és ukrán nyelvü változatok is! Bízom benne, hogy azokat az illetékes járási hivatalokon keresztül sikerül eljuttatni az érintett településekre.

A Szlovák Köztársaság Közegészségügyi Hivatala: Ajánlások a COVID-19 betegséggel érintett területekről érkezők számára
Péntek, 2020. február 28. 11:29

Mi a COVID-19

A COVID-19 betegséget okozó koronavírust a 2019-es év végén Kínában azonosították. Olyan vírustörzsről van szó, amelyet emberekben eddig nem mutattak ki. A megbetegedés cseppfertőzéssel terjed. Feltételezett lappangási ideje 2–14 nap.
A betegség tünetei:
– láz
– köhögés
– nehéz légzés
– izomfájdalom
– fejfájás
– fáradtság

Ha a vírussal érintett területről tért vissza:

– a lappangási idő, azaz a visszatérésétől számított 14 nap során figyelje egészségi állapotát
– ügyeljen az alapos kézhigiéniára, a fokozott felületfertőtlenítésre a háztartásában, tüsszögés és köhögés esetén használjon papír zsebkendőt, majd azt azonnal dobja ki a szemetesbe. Lehetőség szerint kerülje azokat a helyeket, ahol sok ember tartózkodik.
– ha 14 napon belül köhögést, lázat, nehéz légzést, torokfájást, fejfájást, ízületi fájdalmakat tapasztal magán, telefonon lépjen kapcsolatba az orvosával vagy az orvosi ügyelettel, és tájékoztassa őket arról, hogy fertőzött területen járt.
– ha az orvos megállapítja a fertőzés gyanúját, infektológiai vizsgálatra küldi Önt, ahol döntenek a további kezeléséről.
– ha tünetmentes, ennek ellenére arra gyanakszik, hogy koronavírus-fertőzése van, 14 napra otthoni karanténba vonulhat.

Call centrum – telefonos ügyelet

A COVID-19 betegséggel kapcsolatos kérdéseikkel folyamatos telefonos ügyeletünkhöz fordulhatnak (24/7):
• A Szlovák Köztársaság Közegészségügyi Hivatala – 0917 222 682
• Besztercebányai Regionális Közegészségügyi Hivatal – 0918 659 580
• Pozsonyi Regionális Közegészségügyi Hivatal – 0917 426 075
• Nyitrai Regionális Közegészségügyi Hivatal – 0948 495 915
• Nagyszombati Regionális Közegészségügyi Hivatal – 0905 903 053
• Trencséni Regionális Közegészségügyi Hivatal – 0911 763 203
• Kassai Regionális Közegészségügyi Hivatal – 0918 389 841
• Eperjesi Regionális Közegészségügyi Hivatal – 0911 908 823
• Zsolnai Regionális Közegészségügyi Hivatal – 0905 342 812
email: novykoronavirus@uvzsr.sk

A fenti információk elektronikus szórólap formájában is elérhetők, letölthető itt:
http://www.uvzsr.sk/docs/letaky/Koronavirus_odporucania.pdf

 

[pdf-embedder url=”https://www.magyar-iskola.sk/wp-content/uploads/2020/03/hu_covid_modry.pdf”] [pdf-embedder url=”https://www.magyar-iskola.sk/wp-content/uploads/2020/03/hu_covid_biely.pdf”] [pdf-embedder url=”https://www.magyar-iskola.sk/wp-content/uploads/2020/03/hu_odporucania_szg.pdf”]