Közösség Oktatás

Csökkent az óraszám, de keményen dolgoznak

Napok óta sok levelet kapunk arra vonatkozóan, ki hogy állt át az online oktatásra. Nagyon figyelemreméltó az, amit Rozsnyón átálltak a távoktatásra.

kislany-tanulas-4-9 Csökkent

Ennek az időszaknak a végére elkerülhetetlen, hogy átértékeljük az iskola társadalmi szerepét

Juhász Edit, a Rozsnyói Református Alapiskola igazgatója, aki egyébként matematika–kémia szakos pedagógus, így látja az oktatás jelenlegi helyzetét:

165 tanulónk van 9 osztályban. A tanulók kétharmada a járás 18 falujából bejáró gyermek. Nagy szívfájdalmunk, hogy a rozsnyói magyarság nem értékeli kellőképpen munkásságunkat és inkább a 4 szlovák tannyelvű alapiskola valamelyikét választja gyermekének. Iskolánk kellőképpen felszerelt IKT eszközökkel, minden osztály rendelkezik interaktív táblával, van informatika tantermünk és 16 tablet is rendelkezésükre áll. A tanulóink 90%-a (kb. ennyinek van okostelefonja és számítógépe otthon) jól kezeli az elektronikai eszközöket.

Ezekből a tényekből kiindulva azt mondhatnánk, zökkenőmentes volt a távoktatásra való átállás, de ez nem fedi a valóságot. Nem voltunk rá felkészülve mi sem. Lehet, hogy a kezdésnél a tanítók továbbképzésével kellett volna kezdeni. Gyakorlati, felhasználóbarát útmutatással. Egységesebben léphettünk volna fel. De ha a tanítónak azt mondják, holnaptól másképp kell, ő másképp fogja csinálni, ha tudja, ha nem, már csinálja is. Milyen áron? Hogyan? Mindegy. A lényeg, hogy csinálja.

A többség nagyon rugalmas, azoknak, akik egyébként is rendszeresen használták a digitális eszközöket a tanórákon, különösebb gond nélkül ment az átállás. De vannak, akiknek ezzel szembesülve nagyon gyorsan fel kellett zárkózniuk, rengeteg új dolgot megtanulni és máris használni. Megtanultuk használni a skype-ot, az edupage-t, a google classrom-ot. Van, aki az egész osztállyal dolgozik egyszerre, van, aki  csoportbontásban tartja meg az óráit. Teljesen új órarend szerint dolgozunk. Mindenki a rendhez van szokva. A diáknak és a tanárnak is pontosan kell tudnia, hogy mikor, milyen óra következik. Csökkentettük az órák számát, a nevelési órákat kihagytuk a távoktatásból. Inkább csak szórakoztató feladatokat küldünk, pl. tanulj meg egy népdalt, vedd fel videóra és küldd vissza, vagy rajzold le a mesefigurákat maszkban, és küldd át, hogy láthassuk, vagy makett készítését kérjük.

Az első két hétben mindenki tanulta az új rendet. A diákok, bár nagyon értelmesek, mégis nehezen értették meg, hogy ez most komoly, minden folytatódik, csak másképp. Egyre felelősségteljesebben állnak a tanuláshoz. Azt a fogalmat, hogy „öntanulás, önművelés” nem értették, nem tudatosították azonnal. Bár az oktatás 9 órakor kezdődik, volt, aki elaludt. Bár ez mára már megoldódott. Azok, akik a feladatokat nem küldték ellenőrzésre, az osztályfőnökök segítették a tanítót, azzal, hogy kapcsolatba léptek a szülőkkel és segítségüket kérték. Egyes tanulók sérelmezték, hogy a házi feladatot úgy kijavítottuk, mintha dolgozat lenne. De így látjuk komplexnek, ha a tanuló minden hibával szembesül. Akiknek nincs internetelérhetősége otthon, azoknak postázzuk (vagy személyesen visszük a postaládába) a feladatokat vagy sms-ben, messengeren keresztül juttatjuk el a leckét. Ez a fajta munka a felső tagozatra jellemző.

A kicsiknél összetettebb a dolog. Itt még nagy szükség van a szülő segítségére is, nélkülözhetetlen az állandó kapcsolattartás. Mivel határozottan kérnek bennünket, hogy ne terheljük a szülőket (mert nem mindenki tud otthon lenni a gyermekével), itt nagyon oda kell figyelni a feladatok meghatározásában. Az otthontanulásban segítséget nyújtanak a pedagógiai asszisztenseink, akik a tanulási nehézségekkel küzdő diákokkal külön is tartják a kapcsolatot. E téren vannak jó és rossz tapasztalatok is. Különösebben nem szeretnék az iskola-szülő kapcsolatra kitérni, mert bízom benne, hogy ennek az időszaknak a végére átértékeli mindenki az iskola társadalmi szerepét és jobb megítélésben lesz részünk, mint idáig.

Pozitívumként értékeljük tanári szempontból, hogy:
 • a minisztérium gyors és korrekt tájékoztatást adott, még magyar nyelven is
 • szabad kezet kaptunk a távoktatás formájára, a tankönyvek megválasztására
 • a skype alkalmazása – jól biztosítja az élő órák élményét,
 • eddig is jó volt az együttműködés a tanárok között, de most még intenzívebbé vált, munkacsoportok alakultak,
 • az idősebb kolléga a fiatalabbtól akar tanulni, tanácsokat kér a modern technikával kapcsolatosan,
 • nagyobb a megbecsülés a gyerekek részéről, többször megköszönik a munkánkat, mint eddig,
 • közvetlenebb, bizalmasabb a kapcsolat tanár-diák között
Pozitívumok a tanulók szempontból:
 • nyugodtabb az osztálylégkör
 • mindenki egyenrangú, nem bántják egymást
 • végre megtanulták, hogy a telefon és a notebook nem csak játszásra használható,
 • aki ügyesebben bánik a géppel, segít a másiknak, a segítőkészség javul, kooperálnak egymással,
 • megtanulnak felelősséget vállalni önmagukért,
 • a jobb időbeosztás kialakítása, megtanulják betartani a határidőt.
browsing-4-9
Megbízható, gyors internetre lenne mindenütt szükség
Negatívumok:
 • rengeteg segédanyaggal ellátnak egyszerre – ez jó, de ebből válogatni kell, az időigényes,
 • az osztályzás eltörlése lehet jó, de ennek is vannak hátulütői,
 • a pedagógus állandóan a gép mellett ül vagy telefonnal a kezében tölti el az egész napot,
 • van olyan nap, hogy a program lassan működik vagy kiesik
 • nem mindenki igényli a visszacsatolást, a hibákkal való szembesítést,
 • háttérzajok
 • hiányzik a személyes kontaktus a tanulókkal
 • nem lehet megölelni őket …
Mire lenne szükségünk?
 • Megbízható, gyors internetre mindenhol,
 • több időre (nem csak 24 órára),
 • a szlovák nyelv tanításához kevés anyagot találni, ezeket a szlovák iskolák anyagából kell kiválogatni, szemezgetni – itt kellene több segítség,
 • a továbbiakban olyan képzést szervezünk, ahol a távoktatás csínját-bínját megtanuljuk,
 • az lenne az ideális, ha minden gyerek szeretne fejlődni, belső igénye lenne rá, de ez nem csak a mi feladatunk, itt a családi támogatásra is szükség van.

 

Sorozatunk eddigi cikkei:

https://www.magyar-iskola.sk/2020/04/az-iskola-nem-rakhat-plusz-terhet-a-szulore/

https://www.magyar-iskola.sk/2020/04/tobb-kerdest-is-felvet-az-osztalyozas-eltorlese/

https://www.magyar-iskola.sk/2020/04/tavoktatas-a-hatranyos-helyzetuek-kozott/

Vályi Horváth Erika