Kitekintő Magyar irodalom

Nemes Nagy Ágnes: Lila fecske

Nemes Nagy Ágnes
Nemes Nagy Ágnes – forrás: Fortepan

100 éve született Nemes Nagy Ágnes Kossuth-díjas magyar költő, műfordító, esszéíró, pedagógus, a Digitális Irodalmi Akadémia posztumusz tagja, a XX. század egyik felnőtt és gyerekirodalom számára egyaránt kiemelkedő jelentőségű szerzője.

Távoli rokonság fűzte Adyhoz, Kaffka Margithoz, költői formálódására Vörösmarty, Babits, József Attila is hatással voltak.

Hároméves korában írta első versét – „A büszke tehén a réten áll. Csak áll” –, melyet szülei még nem tartottak igazi műalkotásnak, később viszont természetes önkifejezésnek tekintették lányuk lírába foglalt gondolatait.

Nyomtatásban először a Mi utunk című református diáklapban jelentek meg versei, az első költő, aki támogatta fejlődését középiskolája, a Baár–Madas Református Leánylíceum igazgatója, Áprily Lajos volt. Neki is köszönheti alkotásait átitató természetszeretetét és látásmódját.