Tanuljunk Történelem

A szlovákiai magyar kisebbség története

A szlovákiai magyar kisebbség története
A szlovákiai magyar kisebbség története

A szlovákiai magyar kisebbség az első világháborút lezáró versailles-i békeszerződések következtében alakult ki.  A szlovákiai magyarság történetének első nagy korszakát a két háború közötti Csehszlovákiában eltöltött 20 év története alkotja. Az 1918-tól 1938-ig létező ún. első Csehszlovák Köztársaság a térség egyik legfejlettebb gazdaságával és parlamentáris demokráciájával rendelkezett, de a csehszlovák nemzetállami törekvések következtében a magyarok mégsem tudták teljesen sajátjuknak érezni azt az országot, amelyben éltek. A két háború között a szlovákiai magyarság teljes életet élt: voltak politikai pártjai, jelentős kulturális szervezetei, számos napi-, heti- és havilap jelent meg és önálló sportszervezetei is voltak.

Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül a Fórum Intézet kiadásában megjelent szakcikkekből állítottunk össze egy listát, amelyekben a szlovákiai magyarság százévnyi történelmét elemzik a szerzők.