Magyar irodalom Tanuljunk

Magyar irodalom – Ady Endre: Mit ér az ember, ha magyar?

EDU TV Ady Endre: Mit ér az ember, ha magyar?

Az Ős Kaján ciklusba azok a versek kerültek, melyekben a költő művészete ismét új titokkal gazdagodott: csupa nehezen megfejthető, látomásos vers. Az Ős Kaján hatalmas Én-vers, egy nagy pszichológiai hitellel felépített alkotás, mely egyszerre fogja össze mindazt, ami Adyt nyugtalanította. Schöpflin Aladár szerint ez a vers „egyetlen kompozícióba összefoglalja [a költő] egész eddigi életét, mindazt, amit érzett és gondolt, amivel harcolt, amit szeretett és gyűlölt, amire vágyott, és amiről lemondott, lényének minden titkát.” Ars poetica jellegű mű, témája egy küzdelem látomásszerű megjelenítése. 1907 elején Párizsban született a vers, februárban jelent meg a Budapesti Naplóban.