Kitekintő Közösség

Gogol: A karácsony előtti éjszaka

Karácsonyi filmkülönlegességet találtunk Önöknek – elsősorban az oroszul tanulóknak vagy értőknek. Gogol: A karácsony előtti éjszaka

Ez a félig mesés történet, amely eleven és élénk leírást ad az ukrán parasztság életéről és szokásairól a 18. század utolsó harmadában. Az Esték egy gyikanykai tanyán című kötetet Gogol varázsnovelláiként is szokás emlegetni.

Gogol első kötete, az Esték egy gyikanykai tanyán 1832-ben jelent meg. A kötet elbeszéléseiben költői módon dolgozza fel az ukrán hiedelmek és legendák világát, groteszk humorral ábrázolja az ukrán tájat annak történelmével, hagyományaival és szokásaival. Novelláiban a fantasztikus elemek természetes módon keverednek a hétköznapi valóság realitásával. A kötet hatalmas sikert aratott, Puskin is lelkesedett érte, és elintézte, hogy Gogolt 1834-ben kinevezték a szentpétervári egyetem középkori történeti tanszék adjunktusává. Gogol 1835-ben azonban otthagyta az egyetemet, hogy minden idejét az írásnak szentelhesse.

A mű a mai napig számos feldolgozás alapanyagaként szolgál.