Felhívások

Szakmai műhelynapok iskolai könyvtárosoknak

Miképp a sündisznók is felébredtek téli álmukból a jó idő beköszöntével a Szlovákiai Magyar Könyvtárosok Egyesülete is elindította tavaszi tevékenységét. A téli hónapok pályázatírással és az elmúlt év értékelésével teltek. A 2021-es év végén az egyesület 111 aktív taggal rendelkezett. Tavaly márciusban kezdte meg a közös munkát az új elnökség, s az év folyamán négy nyertes pályázat koordinációját intézték. Ezen pályázatok egyik gyümölcse az a  kétnapos szakmai műhelynap-sorozat, amely idén kerül megvalósításra.

Szakmai műhelynap

A tavaszi-nyári hónapokban négy képzéssel készülnek a szlovákiai magyar könyvtárosok, iskolai könyvtárosok, pedagógusok részére.

A képzés-sorozat április 22-én kezdődik. Ezen a pénteki napon Fülöp Éva (iskolai könyvtáros, hitoktató –Márai Sándor Alapiskola és Gimnázium, Kassa) és Tegdes Egyházi Dóra (SZMKE elnök, Gömöri Művelődési Központ. Rozsnyó) tartanak két turnusban online műhelyfoglalkozást elsősorban iskolai könyvtárosoknak. A képzés keretében a résztvevők megismerkedhetnek a szlovákiai iskolai könyvtárakra vonatkozó törvényekkel, keretdokumentumokkal, valamint módszertani ötleteket és iránymutatást kapnak mindennapi munkájukhoz.

Jelentkezés: https://forms.gle/uL3gQVy3WH9LBYtt8

További infó: www.szmke.sk

A következő hónapban május 5-én kerül megrendezésre egy online képzési nap, amelyet az Országos Széchényi Könyvtár Könyvtári Intézete (Budapest) támogatásával és társszervezésével valósít meg az egyesület. A képzés fő témája az olvasásfejlesztés. A képzés okatatói az Országos Pedagógiai Könyvtárs és Múzeum (Budapest) munkatársai: Péterfi Rita (főigazgató) és Goda Beatrix (könyvtáros).

Május végén folytatódik a szakmai rendezvénysorozat, amely a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósul meg. Május 19-én a községi könyvtárosok számára tartanak jelenléti képzést Muzslán a Községi Könyvtárban Kecskés Ildikó (SZMKE-tag) és Tegdes Egyházi Dóra (SZMKE-elnök). A képzés fő témái: a községi könyvtárakra vonatkozó törvények, keretdokumentumok, standardok, módszertani előírások, ötletek.

Június 13-án szintén az OSZK Könyvtári Intézet online képzési napja valósul meg. A téma ezúttal a speciális célcsoportok a könyvtárban. A nyári hónapok után szeptember végén pedig egy szakmai napot terveznek Komáromban, amelynek társszervezője és a helyszín biztosítója a Szinnyei József Könyvtár lesz. A szeptember 22-re tervezett rendezvényen szakmai előadások, közgyűlés és workshopok kerülnek megszervezésre. Így tehát, van mit beírniuk a szlovákiai magyar könyvtárosoknak és pedagógusoknak a naptáraikba.

Tegdes Egyházi Dóra (SZMKE, elnök)

%d bloggers like this: