Rajz

5. osztály rajz – Térbeli viszonyok ábrázolása

Térből síkba. Hogyan ábrázoljuk a térbeli viszonyokat?

A téri gondolkodás csecsemőkorban fejlődik. A kisbaba a világot először közvetlen fizikai kontaktuson keresztül ismeri meg érintés és ízlelés által. A fejlődés egyik feladata az, hogy megértsük, hogyan foglalnak helyet a tárgyak, és felfogni a tárgyak méretét az emberi testhez viszonyítva. A gyerek képes lesz a saját testét mérőeszközként használni. Milyen magas egy sütis doboz? Elég keskeny az asztal, hogy átérjem? Be kell húznom a fejem, hogy átmenjek egy zongoraszék alatt?

A térbeli viszony meghatározza, hogy egy objektum hogyan helyezkedik el a térben valamilyen referenciaobjektumhoz viszonyítva. Ha a referenciaobjektum sokkal nagyobb, mint a keresendő objektum, akkor az utóbbit gyakran egy pont képviseli. A referenciaobjektumot gyakran a határoló doboz.

A videók a magyarországi tanmenetet követik, sokszor nincsenek összhangban a szlovákiai tananyaggal.
Nem pótolják a tanári magyarázatot, de ha valami elsiklott, kimaradt vagy érthetetlen volt a tanórán, segíthetnek.
%d bloggers like this: