Kitekintő

Az aszály hatása a villámárvizek keletkezésére

A videó a Reading Egyetem Harris kertjében készült, ahol 3 különböző szárazságú füves területet találtak. A három pohár víz jól szemlélteti azt a problémát, hogy az aszály miatt kiszáradt talaj sokkal nehezebben szívja magába a vizet, mint a nedves. Világosan megmutatja, hogy a hosszas szárazság utáni heves esőzések miért vezethetnek hirtelen áradásokhoz.

A nedves fű 9 másodperc alatt elnyelte a vizet, a nyáron szokásos, kissé kiszáradt területen ez 52 másodpercig tartott, míg a teljesen kiszáradt, kiégett területen valószínűleg legalább 15 percig tart… de a videó készítője nem bírta kivárni…  A szakember szerint mindez jól mutatja, miért alakulhatnak ki villámárvizek az esőzés után.

Persze ez a teszt a kertészkedők számára is hordoz információt. Ha aszályos területet öntözünk, sokkal lassabban, óvatosabban kell adagolni a vizet és hagyni kell időt a talajnak, hogy átnedvesedhessen.