Fizika Kitekintő

Lord Kelvin és az abszolút hőmérséklet

200 éve született William Thomson, a későbbi Lord Kelvin ír nemzetiségű brit matematikus, mérnök, fizikus, természettudós, az abszolút hőmérsékleti skála megalkotója. A XIX. század egyik legnagyobb és legsokoldalúbb tudósa volt, aki számos eredménnyel gazdagította a fizika tudományát – egyebek mellett róla nevezték a Kelvin-skálát, azaz az abszolút hőmérsékleti skálát.

Lord Kelvin

Glasgowban, majd a Cambridge-i Egyetem-en és végül Párizsban tanult. Az École politechnique-en Henri Victor Regnault laboratóriumában dolgozott, és a skóciai Glasgow egyetemén dolgozott, aminek hatására később, amikor már kellőképp tekintélyes volt, Angliában is erőteljesen szorgalmazta egyetemi laboratóriumok felszerelését.

1846-ban felkérték a Cambridge and Dublin Mathematical Journal szerkesztőjének.

Viktória királynő 1866-ban lovaggá ütötte, majd 1892-ben báró rangra emelte. Nemesi nevét (Lord Kelvin of Largs) az egyetemhez közeli Kelvin folyóról kapta.

A Magyar Tudományos Akadémia is tiszteletbeli tagjává fogadta (1873). 1899-ben visszavonult a tanítástól, de kutatásait folytatta.