Hazai hírek

A nyájimmunitási küszöb alá csökkent a kanyaró ellen oltottak száma

gyerek, oltás, kanyaró
(Pixabay-felvétel)

A rendkívül ragályos kanyarójárvány megelőzéséhez az emberek 95%-ának védettnek kell lennie, így alakul ki a nyájimmunitás. Viszont Szlovákiában a 2020-ban született gyerekek között már 95 százalék alá esett a kanyaró, a mumpsz és a rubeola (MMR) elleni országos átoltottság a kötelező oltásokat elutasító szülők miatt. Ezzel a saját gyerekeiken kívül azokat a gyerekeket is veszélyeztetik, akiket valamilyen egészségi okból valóban nem lehet beoltani, vagy még nem érték el azt az életkort, amikor az oltást beadják. Ezeket a gyerekeket éppen a nyájimmunitás védhetné meg.
Ján Mikas országos tiszti főorvos ma jelentette be, hogy 94,7 százalékra csökkent az átoltottsági arány.

A kanyaró rendkívül fertőző, köhögéssel, tüsszentéssel, vagy az így megfertőződött felület érintésével terjed. Nagyon súlyos szövődményeket okozhat, ezerből egy-két esetben halálos kimenetelű lehet. Ha olyan kisebb közösségekbe szabadul be, amelynek nincs meg a nyájimmunitása, szinte biztos, hogy az összes nem beoltott, vagy még nem teljes védettséget élvező gyerek elkapja.