Tanuljunk Történelem

Történelem – Esterházy János élete – beszélgetés az MCC Feszten

Esterházy János élete
MMC Feszt

Esterházy János, a csehszlovákiai magyar párt elnöke közösségszervező, közvetítő, zsidómentő szerepben is tevékenykedett. A grófot a 2. világháború után letartóztatták és elhurcolták a Szovjetunióba. Ellene koncepciós pert folytattak, a mártírszerepet tudatosan vállalta. 57 évesen halt meg, életfogytiglani büntetését töltve. Vajon hol a helye a felvidéki magyarság kimagasló politikusának a 20. századi magyar történelemben?

Hogyan tudott lengyel hátterét kihasználva Csehországban és Magyarországon kapcsolatokat kialakítani? Hogyan befolyásolta Esterházy vallásossága a politikai profilját? Többek között a fenti kérdések mentén szerveztünk kerekasztal-beszélgetést a 2021-es MCC Feszten, ahol teltház előtt osztották meg gondolataikat vendégeink. A beszélgetés résztvevői: Molnár Imre, nyugdíjas történész, a Pozsonyi Kulturális Intézet igazgatója Andrej Tóth, a Prágai Közgazdasági Egyetem docense Pavel Cebula, Esterházy János boldoggá avatási perének posztulátora Szarka László, a Rubicon Intézet főmunkatársa Tekintse meg az előadás felvételét, és ismerje meg a válaszokat!