Egy vagy több összekapcsolt számítógéppel hálózatok hozhatóak létre, melynek segítségével egymás között kommunikálhatnak, adatokat cserélhetnek, erőforrásaikat megoszthatják.
A hálózatok előnyei
Az erőforrások megosztása azt jelenti, hogy a hálózatba kapcsolt számítógépek a hardvereszközeiket közösen használhatják, például egy nyomtatót. Az iskolai hálózaton adatfájlokat nem kell mindegyik számítógépen tárolni, a programokat nem kell mindegyik számítógépre feltelepíteni, elég csak az egyikre, amely kiszolgálja a többi számítógépet.
A hálózatnak köszönhetően a kommunikáció gyorsabb és költségtakarékosabb, könnyen és gyorsan elérhetők nyilvános adatbázisok, friss információk.
A számítógépek szerepe a hálózatban általában nem egyenrangú. Azt a számítógépet, amelyik a többi számára biztosít szolgáltatásokat, adatokat, erőforrásokat, kiszolgáló (szerver) számítógépnek nevezzük. Azok a számítógépek, amelyek ezeket a szolgáltatásokat igénybe veszik az ügyfelek, más néven kliensek.
A hálózatok csoportosítása méretük szerint
A számítógépek egymástól való távolságát figyelembe véve a hálózatok lehetnek személyes hálózatok, PAN-ok (Personal Area Network). Ez egy személy által használt eszközöknek a hálózatai, például az otthoni személyi számítógép, a mobiltelefon, egyes „intelligens” háztartási berendezések összessége, ezeket csak egy személy használja.
A LAN (Local Area Network) helyi hálózat, néhány száz méteren belül elhelyezkedő, hálózatban összekapcsolt szerverek, személyi számítógépek és más informatikai eszközök összességét jelenti.
A MAN (Metropolitan Area Network) helyi hálózatokat összekötő, nagyobb kiterjedésű városi hálózat. 1 és 50 km is lehet az egyes számítógépek vagy helyi hálózatok közötti távolság. Egy ilyen hálózat akár több tízezer számítógépet is összekapcsolhat.
A WAN (Wide Area Nerwork) nagy kiterjedésű, egy régióra, egy országra kiterjedő hálózatot jelent. Az internet is ebbe a kategóriába tartozik.