Hazai hírek Oktatás

A komáromi Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola a Napunkban

Az első kérdés szerintem az, hogy szükség van-e még az érettségi vizsgára. Ma Szlovákiában az érettségi vizsgának olyan értelemben nincs értéke, hogy az egyetemek nem kötik az érettségi átlagához a felvételit. Nem egyszer előfordul, hogy ha a diák megbukik az érettségi vizsgán, a szeptemberi pótvizsgán azt kérdezi, mikor lesz bizonyítványa, mert már felvették egyetemre, csak be kell mutatnia a bizonyítványt. De nem kérik a munkahelyen sem.

Vetter János, a komáromi Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola igazgatója szerint jelentős terhet ró a középiskolákra a felvételi rendszer, melyet az iskolák igyekeznek kijátszani.

Az komáromi Ipari igazgatója úgy véli, az úgynevezett normatív rendszer bevezetése óta jelentősen megváltozott az iskolák helyzete. Míg korábban a diákok örültek, ha felvételt nyertek egy-egy iskolába, addig mára a fejpénz miatt az iskolák kiszolgáltatott helyzetbe kerültek és örülnek, ha a diák náluk akar tanulni.

A középiskolákat sújtó diákhiány elferdíti a normatív finanszírozásra épülő oktatási rendszert, a konkurenciaharc miatt az iskolák elszigetelődnek és még szakmai kérdésekben sem működnek együtt, miközben a pedagógusok munkája válhatna egyszerűbbé.

Vetter Jánossal arról beszélgettek, hogy:

  • van-e még értelme az érettségi vizsgáknak, ha a pótvizsgán érettségiző diák is felvételt nyer az egyetemre;
  • a konkurenciaharc ellenére hogyan segíthetnék egymást a szaktárgyak oktatói, például közös szaktankönyvek létrehozásával;
  • hogyan ösztönözhetné az állam a többéves tapasztalattal bíró mérnököket arra, hogy legyenek óraadó tanárok a szakoktatásban;
  • szükség van-e reformokra a középiskolai oktatásban.

 

Komárom és környéke a Napunk fókuszában.

Az érettségi egy hatalmas tabu. A jelenlegi formában nincs is rá szükség, mondja Vetter János, a komáromi ipari igazgatója

A komáromi ipari Szeder László felvételén