Március 19-én 9:45 órától a Szlovák Nemzeti Múzeum – A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma és a Hagyományok és Értékek Polgári Társulás szervezésében Száz Pál rendhagyó irodalomórát tart. A rendezvényen bemutatják Grendel Lajos: A modern magyar irodalom története című könyvét.
A találkozót a Grendel Lajos Olvasóteremben tartják (Brämer-kúria, Žižkova 18., Pozsony).
Szeretettel várnak minden érdeklődőt.
Grendel Lajos kötete a magyar irodalom azon műveit foglalja össze, amelyek megítélése szerint az idő múlásával sem veszítettek érdekességükből, eredetiségükből; főleg a modern magyar lírában és epikában végbement változásokkal, illetve (át)alakulásokkal foglalkozik. Egy részletes, rendkívül érdekfeszítő irodalomtörténeti bedekker.
„…az ember ugyanazt a könyvet másképpen olvassa szegény kis-gyermekként, másképpen bús férfiként, és megint másképpen élete alkonyán, amikor úgy véli, nagy meglepetések már nem érhetik. Hát bizony érhetik! Azt is meghökkenve látja, milyen sok kiváló szerzőt hanyagol el ilyen vagy amolyan okból a többnyire hálátlan utókor, holott természetes lenne helyük a kánonban.”
Grendel Lajos könyve több mint irodalmi bedekker. Egy író irodalomtörténete, amely a modern magyar lírában és epikában végbement változásokkal, alakulásokkal foglalkozik, regényeket, novellákat, verseket fedez tel. A nyugatosok, a népi írók és az avantgárd által meghatározott XX. században mindig kétfelől nézi a műveket és az alkotokat: saját korukba illesztve és a jelenből visszatekintve. Grendel, a sikeres regényíró és novellista ezúttal 100 éven át, a 19. szazad végétől az 1980-as évekig kalandozik a magyar irodalomban, sosem feledkezve meg irodalmunk sokszínűségéről és az olvasás öröméről.
Elek Tibor: Grendel Lajos
Grendel Lajos Kossuth-díjas szlovákiai magyar író, a kortárs felvidéki magyar irodalom egyik legismertebb alakja, a kortárs magyar széppróza megújítója.
A felvidék szlovák, cseh, német, magyar nemzetiségei a 20. század viharos történelmében épp oly könnyen válhattak üldözővé, mint üldözötteké. Grendel novellái és regényei ezeket az abszurd helyzeteket tárják föl a történelem és a benne szereplő magánemberek, családok idősíkján. Írásai erejét puritánsága, rejtett és nyílt érzelmessége és nyelvének sokszor a cinizmusig vitt iróniája adja.
Önmagát realista írónak tartja, mert „A mai világ realitása olyan, hogy az ember úgy érzi magát (’89 előtt és után is), mintha egy hatalmas bolondokházában lenne kénytelen élni. Ezeket az abszurd, szürrealisztikus jeleneteket a prózáimban végtelenül realista leírásoknak tartom, mert ilyen a mi közép-kelet-európai valóságunk.” (Végtelenül realista. Interjú Grendel Lajos Kossuth-díjas íróval. Nyugati Jelen. 2004. február 20.)
Grendel Lajos életét és munkásságát foglalja össze a Közelképek írókról című kismonográfia-sorozat kötete.