Kitekintő

Így ünnepeltük a húsvétot

Ami nem is volt olyan régen, mármint annak, aki ennél korábban született.

Pohľadnica veľkonočná - brokát nesväté | AUROVEA Pozrite sa, ako veľkonočné pohľadnice si posielali v minulom ... FOTO: Archívne veľkonočné pohľadnice z minulého storočia
Easter #vintage #postcard #ephemera #printables #chicks #Easter ... Easter Vintage Bunny - Free image on Pixabay Osterkarte Velikonoce Velikonoční - Obrázek zdarma na Pixabay
Bizarnejšie veľkonočné pohľadnice ste ešte nevideli: Muž v žĺtku ... Krásne veľkonočné karty 2020 - s blahoželanie vo veršoch a ... Digital photography - Ing. Zuzana Vážna

tojásfestés több kiselejtezett kis lábasban, edényben történt. Már gyerekkorunkban megtanultuk: a hatékony tojásfestés arról ismerszik meg, hogy egyszerre több tojást festünk, azaz szimultán locsolgatjuk a piros, a kék és a sárga lében ázó tojásokat. Aztán a sárga és a kék festéket összeöntve, pofás zöld tojásokat is tudtunk festeni.

Persze, ha nem volt elég meleg a tojás, vagy elegendő ecet a festékben, locsolgathattuk estig, fakó maradt a tojás. Viasszal írtuk meg, vagy festékkel díszítettük, esetleg egyszerűen boltban kapható levonót húztunk rá… A kevésbé szép példányokat a kosár aljára tettük. Később divatba jöttek a műanyag tojások is (nem törtek el, ha valaki orra esett, akkoriban ugyanis gyalog jártak a locsolók, öntözők, és nem volt ritka az sem, hogy még a gyerekek is kaptak egy-egy kupica szeszes italt).

Postcard velkonocne pohladnice Veľká noc 052 - holidays ...

Gyerekkorunkban megtanultuk nagyszüleink tojásfestési módszereit is, vagyis lilahagyma, vöröshagyma és cékla levével is kísérleteztünk kisebb-nagyobb sikerrel. Díszítés gyanánt letéptünk egy kisebb petrezselyemlevelet, gyomdarabkát, rászorítottuk a tojásra, azt belebújtattuk egy harisnyazokniba, vagy cérnával ráerősítettük; végül beleengedtük a házi festékünkbe. Miután megszáradtak a tojások, szalonna bőrével kentük be, hogy szép fényes legyen.

Húsvéti tojásfestés vöröshagymahéjjal | Hobbikert Magazin
Hagymahéjjal festett, berzselt tojás recept Szentendrei Skanzen ... Ünnepek ünnepe” - Képes Újság

Régen állítólag sem zöld, sem lila, sem piros csomagolású nyulak nem léteztek, csak arany- és ezüstpapírban parádézó kisebb-nagyobb valódi nyúlra hasonlítók. Alap volt a csokibárány, a csokicsibe és a csokityúk is, és persze, a csokitojások, valamint a színes cukordrazsék sem maradhattak el, amiket műanyag nyulak szállítottak. Mifelénk nem nagyon dívott, ezért nem is igen emlékszem rájuk.

A csokoládékat is mind a húsvét jegyében csomagolták. De az öntöző legénykék bármilyen csokifélének örültek, aminek csomagolásán nyulak, tojás és csibe volt, mert idővel megunták hazahordani és elfogyasztani a lányok által szorgalmasan és lelkesen elkészített főtt tojáskákat…

Vo veľkonočných figúrkach sa nemusí skrývať čokoláda, upozorňuje ...

Források: www.lotusz.cafeblog.hu, www.kinszi.weebly.com, www.galeriasavaria.hu, www.retronom.hu