Hazai hírek

A távoktatásról készült országos felmérés eredményei

Kérdőíves felmérés készült az alap- és középiskolás korosztály távoktatáshoz való hozzáféréséről a 2019/2020-as során.

Elemzők szerint ennek legfontosabb tanulságai az alábbiak:

❗️ 52 000 tanuló egyáltalán semmilyen módon sem kapcsolódott be a távoktatásba (7,5 %)
❗️ 128 000 tanuló (18,5 %) nem az internetet használta tanuláshoz
❗️ A legkritikusabb helyzet azokban az iskolákban jelentkezett, ahol a szociálisan hátrányos helyzetű tanulók magasabb arányban vannak képviselve, illetve a speciális iskolákban
❗️ Minden negyedik férfi és minden negyedik nő tanárnak nem volt hozzáférése a kellően gyors internethez 
❗️ Minden ötödik férfi és minden ötödik nő pedagógusnak megnövekedtek az internethasználattal kapcsolatos költségei

Ezért az EU-források tervezésénél figyelembe kéne venni azt az igényt, hogy minden oktatási intézmény és minden pedagógus egyenlő módon tudjon hozzáférni a világháló használatához. Ehhez megfelelő hálózat, elérés és eszközök szükségesek, különös tekintettel azokra, akik ennek hiányában esélytelenek a felzárkózásban.

A távoktatás krízishelyzetben jó alternatíva – bár vannak olyan hangok is, miszerint az offline, saját belátás és időbeosztás szerint felhasználható oktatóvideók előállítása még ennél is sürgetőbb lenne.

Infografika: Juraj Čokyna

országos felmérés
Juraj Čokyna: Za vypustenie tejto informácie preberám plnú zodpovednosť ja osobne, dôvodom je obava z čoraz častejšieho politického nátlaku zo strany vedenia ministerstva na výstupy analytického útvaru. Za infografiku ďakujeme kolegovi Matejovi Sedláčekovi.
%d bloggers like this: