Egyéb kategória Versenyek

Törivetélkedő a tornateremben: a vásárútiak nyerték a döntőt

Májusban lett volna, de csak szeptember 22-én sikerült megtartani a Katedra történelmi vetélkedő döntőjét, a járványügyi szabályok betartásával: tornateremben, kellő távolságra szétültetve a diákcsapatokat.
Az első helyen a vásárúti iskola végzett, Angyal László, a verseny gesztorának beszámolója.

„A járvány miatt a májusi időpont helyett szeptember 22-én zajlott Dunaszerdahelyen a Katedra Történelemverseny országos döntője. A döntőben azok a csapatok vettek részt, amelyek a levelező fordulókban a legjobb eredményt érték el.
A versenyt még az 1997/1998-as tanévben indította Simon Attila történész, az első évad témája a honfoglalás és az Árpád-kori Magyarország volt. Akkor még 7 fordulóban oldották meg a feladatokat a tanulók, 26 iskola 360 diákja kapcsolódott be a versenybe. A versenyt rajta kívül Földes József, Presinszky Ágnes és Angyal László történelemtanárok szervezték évről évre.
Idén 31 iskola 43 csapata kapcsolódott be. A mintegy 130 tanuló négy fordulóban mérhette össze tudását a levelezős rész során, az idei téma: A második világháború története, Magyarország a második világháborúban.
A levelezős fordulóban résztvevő csapatok:
Katona Mihály Alapiskola (Búcs, felkészítő: Pelle István),
Kováts József alapiskola (Bátorkeszi, felkészítő: Pelle István)
Munka Utcai alapiskola (Komárom, felkészítő: Szabó Kinga),
Juhász Gyula Alapiskola (Léva, felkészítő: Csáki Zsófia)
Nagymagyari alapiskola (felkészítő: Bohák Csaba)
Tompa Mihály Református Gimnázium (Rimaszombat, felkészítő: Majercsík Mária)
Kazinczy Ferenc alapiskola (Tornalja, felkészítő: Kucsera Dóra, Ragályi Emese)
Széchenyi István Alapiskola és Óvoda (felkészítő: Király Katalin)
Zselízi alapiskola (felkészítő: Köteles Péter)
Lakszakállasi alapiskola (felkészítő: Bajcsi Szilvia)
Borsos Mihály alapiskola (Nagyfödémes, felkészítő: Vajda Gabriella),
Corvin Mátyás alapiskola (Gúta, felkészítő: Zsíros Viktória)
József Attila Alapiskola és Óvoda (Vásárút, felkészítő: Tóth Mónika)
Fegyverneki Ferenc Egyházi Alapiskola (Ipolyság, felkészítő: Bacsa Beáta)
Farkasdi alapiskola (felkészítő: Pásztor Judit)
Eperjesi alapiskola és óvoda (felkészítő: Bugár Tímea),
Nádszegi alapiskola és óvoda (felkészítő: Pint Szabolcs)
Duna utcai alapiskola (Pozsony, felkészítő: Dančo Jakab Veronika)
Kóczán Mór alapiskola (Csilizradvány, felkészítő: Horváth Béla)
Czuczor Gergely alapiskola (Érsekújvár, felkészítő: Benyovszky Ágnes)
Szombathy Viktor alapiskola (Feled, felkészítő: Pilát Deák Mária)
Marianum Egyházi Alapiskola és Óvoda (Komárom, felkészítő: Miklós Mónika)
Marcelházai alapiskola (felkészítő: Lajos Petra),
II. Rákóczi Ferenc alapiskola (Gúta, felkészítő: Csóka Bálint)
Eötvös utcai alapiskola (Komárom, felkészítő: Tóth Tibor)
Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola (Kassa, felkészítő: Spišák Veronika)
Ipolyi Arnold alapiskola (Ipolybalog, felkészítő: Uhrik Mónika)
Felsőpatonyi alapiskola (felkészítő: Soóky Szilvia)
Bartók Béla alapiskola (Nagymegyer, felkészítő: Sörös Angéla)
Buzitai alapiskola (felkészítő: Ádám Csilla),
Stampay János alapiskola (Köbölkút, felkészítő: Gulyás Júlia)

A döntőben a lakszakállasi, a bátorkeszi, a nagyfödémesi, a farkasdi, a nagymagyari, a vásárúti, a nádszegi és az érsekújvári csapat vállalta a részvételt, a versenyre a dunaszerdahelyi Építészeti Szakközépiskolában került sor.
A diákok történelmi keresztrejtvényt fejtettek, vaktérképpel dolgoztak, képeket kellett felismerniük, fogalmakat megmagyarázni, történelmi totót kitölteni.

Az első helyen a vásárúti alapiskola Reformerek csapata tagjai végeztek, Karika Laura, Csiba Csenge és Menző Márk. A második bátorkeszi Szentháromság csapat lett (Fazekas Szabolcs, Gábor Balázs Máté, Broskovics Krisztián). A harmadik helyen a farkasdi iskola Szövetségesek csapata végzett (Molnár Krisztina Ildikó, Molnár Simon, Makács Bálint).
Külön értékeltük a posztereket is, melyeknek témája a második világháborús magyar katona volt. A legjobb poszterkészítő csapat a bátorkeszi lett, második helyen a lakszakállasiak (Horváth Bálint, Ravasz Máté, Kocsis Rebeka), harmadikon a vásárútiak végeztek. Minden csapat oklevelet és könyvcsomagot kapott. A Katedra külön elismerő oklevélben részesítette Pelle Istvánt, a bátorkeszi és a búcsi alapiskola tanárát a versenyben kifejtett több évtizedes munkájáért.
Külön köszönet illet viszont minden kollégát, aki felkészítette diákjait erre az igényes versenyre.”

%d