Hazai hírek Oktatás

Indokolatlan pánik vagy megalapozott félelem?

Monika Filipová
Monika Filipová

Filip Mónika, az oktatási tárca kisebbségi ügyekben illetékes államtitkára nyilatkozatban próbálta megnyugtatni a Branislav Gröhling által bemutatott egyik reformintézkedésekre érkezett reakciók miatt felkorbácsolt hangulatot. Igaz, hogy az optimalizáció a nemzetiségek iskolákra is vonatkozik, de a nemzetiségi oktatásért és az inkluzív oktatásért felelős államtitkár azt hangsúlyozta, hogy „nagyon érzékenyen” fognak hozzáállni az esetleges optimalizálásra a nemzeti iskolák esetében. „Nagyon érzékenyen fogjuk megközelíteni az iskolahálózat racionalizálását. A korlátok megállapítása ellenére az iskolahálózat optimalizálásának folyamata számos olyan szempontot fog figyelembe venni, mint például: osztályok foglaltsága, a gyermekek iskolába jutása, nemzetiségi szempontok, a tanítás színvonala és egyéb jellemzők. A nemzetiségi iskolákra külön kritériumokat fogunk meghatározni, hogy fenntartsuk elérhetőségüket és fokozatosan növeljük az oktatás színvonalát.”

Azt is hangsúlyozni kell, hogy teljesen légből kapottak azok az állítások, amelyek szerint az Oktatási Minisztérium a kompenzációs támogatás megszüntetésével több tucat nemzeti iskolát akar megszüntetni. Az oktatási miniszter szavainak ez a szándékos félremagyarázása indokolatlan pánikot váltott ki, mivel sehol nem hangzott el, hogy az intézkedés azokra az iskolákra is vonatkozna, ahol a nemzeti kisebbségek nyelvén tanítanak.