Kitekintő

Az EU légszennyezettségi határértékei nem elég biztonságosak

A düsseldorfi IUF-Leibniz Környezet-egészségtani Kutatóintézet friss tanulmányát ismerteti a Quibit.

A kutatás során két német régió 915 gyerekét vizsgálták, akiknek 6, 10 és 15 éves korukban tesztelték a légzési képességeit, majd az eredményeket összevetették a szülőhelyük légszennyezettségi adataival az alanyok első életévében mért adatok szerint. Ehhez még azt is hozzávették, hogy a szülők dohányoztak-e, és így arra jutottak, hogy minél rosszabb levegőn él az ember az első évében, annál rosszabb tüdőfunkciókkal rendelkezik kamaszkorára.

A két kutatást az Európai Tüdőgyógyász Társaság konferenciáján mutatták be, a társaság elnöke, Thierry Troosters így nyilatkozott róluk: „Ezek a tanulmányok azért aggasztók, mert arra engednek következtetni, hogy a jelenlegi szabályozások, például az EU légszennyezettségi határértékei nem elég biztonságosak. Azt is kimutatták, hogy 67 ezer gyerekkori asztmát lehetne elkerülni évente, ha az európai országok betartanák a WHO határértékeit, amik az EU szabályainál is megengedőbbek.”

MENNYIRE SZENNYEZETT A LEVEGŐ? MÉRD MEG MAGAD!

%d bloggers like this: