Kitekintő

Könyvolvasási és könyvvásárlási szokások Magyarországon

A TÁRKI (Társadalmi Kutatási Intézet zrt.) 2020. nyarán kutatást végzett a rendszeresen olvasó, interneten elérhető felnőtt lakosság olvasási és könyvvásárlási szokásainak feltérképezésére.

TARKI
A könyvesboltba járás gyakorisága (belső kör: 2005, külső kör: 2020)

A kutatás főbb eredményei:

A 2005. évi kutatási eredményekhez viszonyítva 12 százalékponttal esett vissza a könyvolvasó felnőttek aránya; 2020-ban a felnőtt magyar lakosság 13%-a olvas rendszeresen (legalább hetente), míg 2005-ben 25%-uk olvasott rendszeresen. A vizsgált időszak egészét tekintve 2020-ban a legalacsonyabb mind a rendszeresen, mind az alkalomszerűen olvasók aránya. Az országos átlagnál nagyobb arányban olvasnak rendszeresen a nők, a fiatal felnőttek (18-39 évesek) és a 60 évnél idősebbek, valamint a legalább középfokú végzettséggel rendelkezők, a budapestiek és az aktívkorú inaktívak, azaz a munkanélküliek, a tanulók, valamint a szülési vagy gyermekgondozási szabadságon lévők. Az eleve csak a könyvolvasókra fókuszáló online kérdőív kitöltői átlagosan 37 könyvet olvasnak egy évben, ez az átlagérték azonban nagy eltéréseket takar. A könyvolvasást hobbiként űzők legfeljebb 10 könyvet olvasnak évente (az online válaszadók 21%-a), míg a válaszadók hatoda (18%-a) ötvennél is több könyvet olvasnak el egy év alatt.

2020-ban a magyarországi felnőtt népesség több mint fele (58%) soha vagy szinte soha nem vásárol könyvet. A lakosság negyede (25%) évente néhány alkalommal, 9%-a legalább félévente, 7%-a legalább negyedévente vásárol könyvet, és csupán 1% azoknak az aránya, akik havi rendszerességgel teszik ezt. Ugyanakkor a könyvolvasó felnőtt népesség több mint kétharmada (69%) legalább egy alkalommal vásárolt könyvet az elmúlt egy évben, vagyis némi csökkenést figyelhetünk meg az évezred eleje óta, mivel ekkor 74-76% között mozgott ez az arány.

[pdf-embedder url=”https://www.magyar-iskola.sk/wp-content/uploads/2020/10/tarki_olvasas2020_tanulmany.pdf”]

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése megbízásából a Tárki már 2002. februárjában és márciusában is 3028 fős felnőtt és 936 fős középiskolás országos reprezentatív mintán végzett adatfelvételt a magyar társadalom könyvvásárlási és könyvolvasási szokásairól.

[pdf-embedder url=”https://www.magyar-iskola.sk/wp-content/uploads/2020/10/a186.pdf” title=”Könyvolvasási és könyvvásárlási szokások 2002″]