Természetismeret

Itt látható a Jupiter-Szaturnusz együttállás

Most zajlik az év legérdekesebb csillagászati együttállása, a Jupiter-Szaturnusz együttállás a kora esti égen. Olyan égi esemény ez, amelyre utoljára 1623-ban, vagyis közel 400 éve volt példa. A Jupiter és a Szaturnusz rendkívül közeli együttállása során a két bolygót hazánkból nézve csupán 6 ívperc választja majd el egymástól, ez annyira közeli lesz, hogy látszólag szinte egybeolvadnak majd a bolygók, egyetlen fényes pontként látszanak. Ez a távolság kb. a fele az Alcor-Mizar távolságának, a Nagy Göncöl rúdja közepén lévő két csillagot régen a katonák „látásvizsgálatához” használták, mivel csak a jó látásúak veszik észre, hogy ott két csillag van. Mindenesetre, ha felhős volt ma este az égbolt, bátran ajánljuk figyelmükbe ezt a teleszkópos felvételt a Jupiter-Szaturnusz együttállás nézegetésére…

%d bloggers like this: