Egyéb kategória

Ma van a nagyszülők világnapja

Don és Margaret Peterson unokáikkal •  NewsPurchase Photo

A nagyszülő kincs.

Igazi kincs, akinek élete többnyire az unoka körül forog. Az érzelmi közelség hosszú távú pozitív hatással van a gyermekek egész életére, még akkor is, ha nem a közelben, hanem távolabb élnek az unokák.

Az unoka új értelmet ad a nagyszülők életének, boldogságot és hálát éreznek, és ez fokozza az életörömüket. A nagyszülőséget mint életszerepet meg kell tanulni. Mert a saját nagymamánkra, nagypapánkra egészen másképpen emlékszünk, mint amikor mi magunk nézünk a tükörbe nagymamaként, nagypapaként.

Az unokák számára pedig nagy nyereség, ha vannak szeretetteljes, gondos és segítőkész nagyszüleik, akik engedékenyebbek, mint a szüleik, és akik nem könyvből mesélnek, hanem sokszor hihetetlen, kalandos és meseszerű emlékeiket mondják el.

Egy néhány évvel ezelőtti kutatás a Brigham Young Egyetemen az USA-ban azt vizsgálta, hogy milyen szerepet játszanak a nagyszülők az unokák fejlődésében. A kutatás lényegi eredménye: a nagyszülő a kulcsa az unokák boldogságának!

Fecske Csaba: A nagymamánál

A nagymamánál jó,
csak ott jó igazán.
A nagymamának sok keze van,
de ez igaz ám!
Egyik kezével főz,
a másikkal mosogat,
a harmadikkal fejemen
egy dudort borogat.
A nagymamánál jó,
mert ott van nagyapa,
aki a mezőről tücsökszavú
estét hoz haza.
A nagyszülők világnapját legelőször Lengyelországban tartották meg 1965-ben, de még a Nagymamák világnapjaként.

Számos ország a mai napig külön ünnepli a nagypapákat és nagymamákat.

Amerikában és Angliában 1978-ban ünnepelték meg először a nagyszülők napját Marian McQuade nyugat-virginiai szenátor kezdeményezésére, aki Jennings Randolph szenátor 1973-as ötlete alapján dolgozta ki a célokat. McQuade arra törekedett, hogy a közösség fiataljaival megismertessék az idősek által a történelem során elért fontos tetteket.

A nap hivatalos zenéje: Johnny Prill – A Song for Grandma and Grandpa:

A nagyszülők világnapja hivatalos virága a nefelejcs.

 

Gondoljunk szeretettel a nagymamákra, nagypapákra a nagyszülők napján!

Legyenek boldogok gyermekeik, unokáik körében,
sokáig meséljenek még egészségben az élet nagy és szép dolgairól.

%d bloggers like this: