Fizika Tanuljunk

Távtanítás – 8. o – Elektromos áramforrások

Elektromos áramforrások
A vajdasági Magyar Nemzeti Tanács és a Pannon RTV közreműködésével 2020-ban az általános és a középiskolák minden osztálya számára egy teljes évnyi tananyag kerül rögzítésre. A tanórák a YouTube-on érhetőek el a diákok szülők számára, akik szükség esetén az így létrehozott tudástár felhasználásával sajátíthatják el a tananyagot.

Tanár: Makán Tibor
Fizika, általános iskola 8. osztály

 

Az elektromos áramot fenntartó áramköri elem: az áramforrás. Fajtái működési elvük szerint:

  • a kémiai folyamatok energiáját pl. elemek, akkumulátorok;
  • a mozgási energiát pl. dinamók, generátorok;
  • a fénysugárzás energiáját pl. napelemek

alakítják elektromos energiává.

Telefonok, MP4 lejátszók, tabletek, e-book olvasók áramköreit akkumulátorok működtetik, amelyek feszültségét elektronikus tápegységek alakítják át az áramköröknek megfelelő értékűre.

Szöveg szekció vége

Szöveg szekció

Galvánelemek

Ha két különböző fémet elektrolitba merítünk és vezetővel kötünk össze, akkor a fémek között elektromos áram folyik. Az ilyen elrendezést galvánelemnek nevezzük. A két fém az elem két elektródája. A galvánelemekben kémiai folyamatok révén a két pólus között (+ és −) tartós feszültség alakul ki. Addig használhatók, amíg valamelyik elektródájuk anyaga el nem fogy, ilyenkor a feszültsége rohamosan lecsökken.

ELEKTROMOS ÁRAMFORRÁSOK