Oktatás

Új szlovák alapiskolát hoz létre Galántán és Somorján Nagyszombat megye

A megyeelnök bejelentette, felfigyeltek rá, hogy jó ideje jelentős mértékben nő a szlovák lakosság létszáma a vegyesen lakott szlovák–magyar területeken, és nincs elég iskola, hogy a szlovák gyerekek anyanyelvükön tanulhassanak. Jozef Viskupič szerint ez a „dinamikus fejlődésnek” köszönhető. Ezért a megye és a tanügyi hivatal új alapiskolát hoz létre Galántán és Somorján.

A somorjai iskolával a Pozsonyból tömegesen kiköltöző családok problémáját oldja meg részben Nagyszombat megye, azt a régóta húzódó vitát, hogy a csallóközi magyar falvakban nincs szlovák alapiskola. Ezután például Szarváról, Légről, Keszölcésről és Bacsfáról az új somorjai iskolába járhatnak a szlovák gyerekek.

Viskupič azt mondta, örül, hogy a somorjai Štefánik gimnáziummal közösen sikerült megoldani a problémát, az átépítési munkák költségeit a megye és az oktatási tárca állja, az alapiskola már szeptembertől működhet, első és ötödik osztályt nyitnak.

Galántán a Kereskedelmi és Szolgáltató Szakközépiskolában jön létre a szlovák alapiskola.