Ének/Zene Tanuljunk

Az olasz opera egyik zseniális újítója: Giuseppe Verdi

Giuseppe Verdi

210 esztendeje ezen a napon látta meg a napvilágot Giuseppe Verdi (1813–1901), a XIX. század legnagyobb hatású és legnépszerűbb operaszerzője.

A belcanto alapokból merítkezve francia és német hatásokat ötvözve alakította ki zenei egyéniségét. Viszonylag képzetlennek tartotta magát, de zenéhez értőnek. Hangszereléssel, dallamformálással, ritmikával kiválóan követi és erősíti a szöveg tartalmát, hozzátesz, mintegy az énekes számára érthetőbbé és megformálhatóbbá téve a figurákat. A nagyoperai stíluskövetelményeket forrasztja egységbe a legigényesebb zenei és eszmei mondanivalóval. Egész életében fejlődött komponistaként.

Zenei tehetségét tanítója, Don Baistrocchi fedezte föl, aki templomi orgonista is volt. Ő beszélte rá Verdi apját, hogy vegyen neki otthonra egy spinétet…

Huszta Renáta összeállítása rövid betekintést nyújt az olasz opera egyik zseniális újítójának, Giuseppe Verdinek az életébe, munkásságába (7. osztályos tanulók számára készült).

%d bloggers like this: