Ez az egyszerű és világos animáció bemutatja, hogyan működik a Panama-csatorna hajóforgalma. Láthatjuk hogyan működnek a zsilipkapuk és a zsiliptartályok. Hogyan használják a Gatun-tó vizét a hajók leeresztésére és felemelésére. Hogyan kapcsolódik össze a Csendes- és az Atlanti-óceán a mesterségesen létrehozott Panama-csatornán keresztül.
A legfontosabb tények a Panama-csatornáról:
- A Panama-csatorna egy hihetetlen mérnöki teljesítmény.
- Hivatalosan 1914-ben nyitották meg, 32 évnyi munka után.
- A 82 kilométer hosszú csatorna, összeköti az Atlanti- és a Csendes-óceánt.
- Az építkezés csúcspontján körülbelül 40 000 munkás dolgozott ott.
- Ez a rövidített hajózási útvonal több ezer kilométernyi hajútat takarít meg.
- Évente több mint 14 000 hajó halad át a csatornán.
- A mérnökök okosan alkalmazkodtak az emelkedő és süllyedő domborzati viszonyokhoz azáltal, hogy zsilipeket építettek be a hajók fel- és leeresztésére.
A Panama-csatornát 1914-ben adták át a forgalom számára, és elsőként az Ancon nevű teherhajó haladhatott át rajta. A vízi útvonal a világ egyik legfontosabb közlekedési csomópontja lett, mely a New York és San Francisco közötti utat több mint 12 000 kilométerrel rövidítette le. Ugyanilyen fontos szempont volt az amerikai keleti part és a Távol-Kelet közti közlekedés egyszerűsödése is, de a csatornának később az Egyesült Államok haditengerészete is komoly hasznát vette. A Panama-csatorna a 20. század során legalább akkora hasznot hozott, mint szuezi párja, miközben – bonyolult kivitelezése nyomán – a modern világ hét csodája egyikének is megválasztották.
Kapcsolódó: A Szuezi-csatorna