Hazai hírek

A Napot figyelték meg a Szepsi Alapiskolában

A Szepsi Alapiskolában a mecenzéfi csillagvizsgáló két munkatársát, Ballaschová Oľga intézményvezetőt és Csabala Tamás csillagászt fogadták az iskola udvarán. A szép, napsütéses délelőtt ideális volt arra, hogy csillagászati távcsövön keresztül megfigyeljék a napfoltokat és a napkitöréseket. A napfoltok távcsövön keresztül nézve gombostűfej nagyságúak, de a valóságban Föld méretűek.

A napkitörés egy heves plazmakitörés a Nap kromoszférájából, amelyet intenzív mágneses tevékenység korbácsol fel, néhány perc alatt megy végbe, majd 20-100 perc alatt elhalványul. Egy-egy napfoltnak az átmérője akár ötször nagyobb, mint Földünk átmérője.

A Csabala Tamás azt is elmondta a gyerekeknek, hogy mennyire veszélyes szabad szemmel a Napba nézni, és hogyan védjék bőrüket a napsugarak káros hatásától.

Szepsi