Természetismeret

Hell Miksa (Maximilian Hell)

305 éve született Hell Miksa (Maximilian Hell/Höll) magyar csillagász, matematikus, fizikus. Két és fél évszázada fontos szerep jutott számára a Nap távolságának pontos megmérésére indított nemzetközi összefogásban is: amíg James Cook a távoli Tahitire, Hell Miksa a messzi északra utazott.

Hell Miksa 1720. május 15-én született a Selmecbányával mára már összeépült Szélaknán. 1738-ban belépett a jezsuita rendbe, ekkor változtatta nevét Hellre. Gimnáziumi tanár volt Lőcsén, Besztercebányán és Kolozsváron 1755-ben Bécsbe költözött, ahol Császári-Királyi csillagásznak nevezték ki. 1769-ben Sajnovics János nyelvész, jezsuita társával együtt Vardő szigetén észlelte a Vénusz átvonulását. Hell Miksa tervezte az egri csillagvizsgálót. 1792. április 14-én Bécsben halt meg.

Hell Miksa
Hell Miksa

Felfedezte a földrajzi szélességmérés új módszerét, amelyet ma Horrebow–Talcott-eljárásnak ismernek. Ehhez két csillag közel azonos zenittávolságát kell megmérnünk. Feltételezhetjük, hogy ekkor a refrakció (fénytörés) értéke azonos. Ebből kiszámolható a földrajzi szélesség.

Sajnovics Jánossal együtt megmérte az 1769. június 3-ai Vénusz-átvonulás kontaktusainak időpontját az észak-norvégiai Vardö-szigetről. Több különböző mérés összevetésével meghatározta a Nap-Föld távolságot. Ezt többen megtették, és pontosabb eredmény is volt közöttük, de egyedül ő volt az, aki az akkor már nagy tekintélynek számító Lalande-dal szemben kiállt kapott eredményének pontossága mellett. (Lalande rosszabb értéket kapott.)

Sok csillagászt nevelt ki. Nevéhez fűződik az egyik első csillagászati évkönyv kiadása.

Jelentős szerepe volt három magyarországi csillagvizsgáló megalapításában (Eger, Egri csillagda 1776; Buda, Budai Csillagvizsgáló 1780; Gyulafehérvár, Batthyáneum 1794).

Csillagászati munkásságának elismeréseként nevét ma egy kráter is őrzi a Holdon, továbbá róla nevezték el a 3727 Maxhell kisbolygót.

Sok úgynevezett magnetikus gyógyító kúrát végzett. Mágneseit a beteg szerv formájának megfelelően készítette el, majd ráerősítette a páciens testrészére. Meglepően jó eredménnyel: betegeinek mintegy 60-70 %-a meggyógyult. Ténykedése Franz Mesmer figyelmét is felkeltette, aki figyelmen kívül hagyva a mágneseket, kifejlesztett egy másik gyógyító eljárást.

Hell Miksa élete és szerepe a magyar csillagászatban • Sragner Márta szakbibliográfus, könyvtáros előadása (2021. február 8.)