A mai napon kereken 40 éve van annak, hogy Bill Gates az amerikai Comdex számítástechnikai kiállításon bemutatta a Windows első verzióját. A Windows 1.0 nagyon nem hasonlított a ma már mindenki által ismert operációs rendszerre – sőt, maga nem is volt az -, mégis őt tekinthetjük a család legrégebbi ősének.
A Windows megjelenése előtt a számítógép-felhasználók többsége az MS-DOS nevű rendszerrel dolgozott. Ez egy teljesen szöveges felület volt, ahol különféle parancsokat kellett begépelni ahhoz, hogy a gép bármit is csináljon. A mai, kattintgatós világ elődje a GEM nevű grafikus környezet volt: ez használta először széles körben az ablakokat, ikonokat és gombokat, és már egérrel is lehetett irányítani. A Windows első verziói, például a Windows 1.0, nagyon hasonlítottak a GEM-re, ezért könnyen vált népszerűvé főleg azok körében, akik kiadványszerkesztéssel foglalkoztak.
A Windowsban – ahogy ma is – a felhasználók már egérrel indíthatták el a programokat, nyithatták meg a mappákat és végezhettek műveleteket. Maga a rendszer az MS-DOS Executive nevű rendszerhéjra épült, amely összefogta és kezelte a különböző funkciókat.
A Windows 1.0 arra is képes volt, hogy egyszerre több futó alkalmazás között váltsunk – ez akkoriban nagy előrelépésnek számított. Néhány alap programot is tartalmazott, például egy fájlkezelőt az MS-DOS állományaihoz, egy órát, naptárat, egyszerű adatkezelő alkalmazásokat és kommunikációs programokat. Ezek mind azt szolgálták, hogy a felhasználók hétköznapi munkája gördülékenyebb legyen.
A Windows 1.0 alig volt kicsit több, mint egy fájlmenedzser – bár az egyszerű szövegek szerkesztését lehetővé tevő Write program, a szabadkézi rajzolgatásra lehetőséget adó Paint, valamint a Reversi játék és néhány további kiegészítő – mint pl. az óra – már akkor is részét képezte. Ugyanakkor az egész szoftver mérete a 2 MB-ot sem érte el, futtatása pedig csak a DOS felett volt lehetséges.
Aki kipróbálná, hogy milyen volt a Windows 1.0 a PC-ken, az ide kattintva böngészőjében megnézheti ezt.
Discover more from Magyar Iskola
Subscribe to get the latest posts sent to your email.



