Egyéb kategória

Tesztelés 9 – remekeltek a kisgimnazisták

Az alapiskolák végzős tanulói, valamint a nyolcéves gimnáziumok negyedikesei (kvarta) április 3-én és 4-én abszolválták a Tesztelés 9 felmérést. Szlovák nyelvből és irodalomból 62,3 százalékos, matematikából 63,1 százalékos átlagot értek el. Mindkét tantárgyból a nyolcéves gimnáziumok tanulói teljesítettek jobban – derül ki az Oktatásügyi Szabványosított Mérések Nemzeti Intézete (NÚCEM) által közzétett eredményekből, melyekről Martina Lubyová (SNS) oktatásügyi miniszter számolt be szerdán.

A matematika tesztet 40 451 tanuló oldotta meg. „Összességében 63,1 százalékos eredményt értek el. 37 296 alapiskolás írta meg a tesztet, 61,7 százalékos eredménnyel. A nyolcéves gimnáziumok 2956 tanulója 80,8 százalékra teljesített” – mondta Lubyová. A nyolcéves gimnáziumok tanulói jelentősen jobb eredményt értek el. Több mint 19 százalékpont a különbség. Ez azt jelenti, hogy a nyolcéves gimnáziumba járó gyerekek a 30 kérdésből álló feladatlapon átlagosan hattal több kérdésre válaszoltak helyesen, mint az alapiskolások.

Szlovák nyelvből és irodalomból 38 058 tanulót teszteltek összesen, 62,3 százalékos eredménnyel. „Az alapiskolák 34 999 tanulója töltötte ki a feladatlapot, 61,1 százalékos átlaggal. A kisgimnáziumok 2858 diákja 77,4 százalékra teljesített” – közölte Lubyová. Az eredményekből kiderül, hogy a nyolcéves gimnáziumba járók 16 százalékponttal jobban teljesítettek ebből a tantárgyból is. A 30 kérdésből álló feladatlapon átlagosan öttel több kérdésre válaszoltak helyesen, mint az alapiskolások.

Magyar nyelvből és irodalomból 2466 tanuló adott számot a tudásáról, 58,2 százalékos eredménnyel. Szlovák nyelvből és irodalomból a magyar iskolák 2462 tanulójának tudását mérték fel, 63,1 százalékra teljesítettek. Ukrán nyelvből és irodalomból 21 diák 61,4 százalékos átlagot ért el.

Az országos felmérés 1569 iskolában zajlott – 1446 alapiskolában, és most először 113 nyolcéves gimnáziumban és tíz nyolcéves sportközépiskolában. Az összes iskola közül 1422 szlovák, 131 magyar, 15 szlovák és magyar és egy ukrán tannyelvű volt.

Lubyová elmondta, a Tesztelés 9-ben van néhány változás. Egyebek között több volt a kérdés, de több időt is adtak a megoldásra. Összesen 40 529 tanuló tudását mérték fel, köztük 3584 egészségkárosodással élő, 811 hátrányos szociális helyzetben lévő és 116 külföldi gyerekét is.
Azokat a tanulókat, akik matematikából, valamint szlovák nyelvből és irodalomból legalább 90 százalékos eredménnyel írták meg a tesztet, és megfelelnek a többi felvételi követelménynek is, automatikusan felveszik középiskolába. Ilyen kiváló eredményt 2542 tanuló ért el a szlovák és 88 a magyar iskolákban. (k)