Oktatás

Lehet érettségizni és felvételizni

 

Branislav Gröhling (SaS) oktatásügyi miniszter szerdán délután közölte, hogy Ján Mikas országos tiszti főorvos engedélyezte az érettségik és záróvizsgák, valamint a középiskolai felvételik megtartását. A tiszti főorvos ugyanakkor megszabott néhány feltételt, melyeknek teljesülnie kell az esemény során. Az oktatásügyi tárca szeretné előbb az iskolákat megszólítani, hogy ezeket teljesíteni tudják-e.

A feltételek:

  • Az alapfeltétel, hogy az érettséginél és a felvételiknél résztvevők mindegyike között kétméteres távolságot kell tartani. A vizsgákat emiatt az iskola legnagyobb termében, például az ülésteremben, vagy étteremben kell tartani.
  • Az érettséginél csak egyesével, a felvételik során pedig legfeljebb kettesével érkezhetnek a diákok a bizottság elé. A bizottság tagjainak szintén legalább két-két méterre kell ülniük egymástól.
  • Írásbeli vizsgát esetén is be kell tartani a kétméteres távolságot, ami a tiszti főorvos közlése szerint azt jelenti, hogy minden második padban ülhet majd diák.
  • A gyakorlati vizsgák során is kötelező a biztonsági távolság betartása a műhelyekben, és nem adhatnak csoportos feladatot kettőnél több diák számára.
  • Az érettségi vagy felvételi vizsgák során is mindenkinek szájmaszkot kell viselnie.
  • Mindenkinek saját írószerrel kell rendelkeznie, és mind a diákok, mind a bizottsági tagok, tanárok esetében meg kell mérni a testhőmérsékletet. Amennyiben valakinél légzőszervi megbetegedés tünetei jelennek meg, nem vehet részt a vizsgán.
  • Az iskola egyes érintett helyiségeiben fertőtlenítőszert kell elhelyezni és rendszeresen fertőtleníteni kell az egyes felületeket, mint például a padokat és a kilincseket. Emellett rendszeresen szellőztetni is kell.
  • Meg van tiltva a hagyományos kézfogásos gratuláció ésmegölelni sem szabad a másikat, egymás arcához, maszkjához sem szabad hozzáérni. Minimalizálni kell a kontaktusokat.
  • Az egész vizsga alatt tilos lesz az étel- és italfogyasztás. Ha a vizsga négy óránál tovább tart, akkor ebédidőt kell megszabni. A bizottságoknak külön kell étkezniük, más-más időben, betartva természetesen a kétméteres távolságot egymás közt. Váltáskor pedig alaposan ki kell szellőztetni.