Oktatás

Ezek a témák lettek volna az írásbeli érettségin – lehet elmélkedni

Az oktatási minisztérium nem teszi közzé hivatalosan, hogy milyen feladatokkal kellett volna megbirkózni az írásbeli érettségin. De azért közzétett magyar nyelvből négy témakört, hogy mégis mire számíthattak volna a diákok. Az amolyan „feladhattuk volna ezt is” kategóriában kizárólag a világjárvánnyal kapcsolatos témák szerepelnek, egy kis gyakorlás lehet a fogalmazás megírása például a mostani harmadikos középiskolások, de a maguk szintjén akár még az alapiskolások számára is.

A témaköröket szlovákul is megadták, szlovák „próbaérettségi” témakörök gyanánt.

Magyar fogalmazási gyakorlat:

1. Így telnek napjaim… (Egy tizenéves naplója a világjárvány idején – elbeszélés)

2. Életünk részévé vált a stressz (Értekezés a stressz motiváló erejéről, legyőzéséről)

3. Nem egészen ilyen szünetet akartam (Kényszerszünet az iskolákban – vitacikk)

4. Projekteket készítünk – projekt az élet (Elmélkedés)

Szlovák fogalmazási gyakorlat magyar iskolásoknak

1. Moje dni v karanténe… (Denník jedného školáka/školáčky počas pandémie – rozprávanie)

2. Stres sa stal súčasťou nášho života (Výklad o motivačnej sile stresu a o jeho zvládnutí)

3. Nie takéto prázdniny som si predstavoval/a (Vynútené prázdniny na školách – diskusný príspevok)

4. Pripravujeme projekty – život je projekt (Úvaha)