Oktatás

Ezek a témák lettek volna az írásbeli érettségin – lehet elmélkedni

Az oktatási minisztérium hivatalosan nem tette közzé, milyen feladatokkal kellett volna megbirkózni a 2020-as írásbeli érettségin. Azonban nem hivatalosan, „valószínűleg ez lett volna” szöveggel közzétett magyar nyelvből négy témakört, hogy mégis mire számíthattak volna a diákok.
Szinte csak a világjárvánnyal kapcsolatos témákat terveztek, egy kis gyakorlás lehet a fogalmazás megírása a középiskolásoknak, de a maguk szintjén akár az alapiskolásoknak is.

Magyar fogalmazási gyakorlat

1. Így telnek napjaim… (Egy tizenéves naplója a világjárvány idején – elbeszélés)

2. Életünk részévé vált a stressz (Értekezés a stressz motiváló erejéről, legyőzéséről)

3. Nem egészen ilyen szünetet akartam (Kényszerszünet az iskolákban – vitacikk)

4. Projekteket készítünk – projekt az élet (Elmélkedés)

A témaköröket szlovákul is megadták, szlovák „próbaérettségi” gyanánt.

Szlovák fogalmazási gyakorlat magyar iskolásoknak

1. Moje dni v karanténe… (Denník jedného školáka/školáčky počas pandémie – rozprávanie)

2. Stres sa stal súčasťou nášho života (Výklad o motivačnej sile stresu a o jeho zvládnutí)

3. Nie takéto prázdniny som si predstavoval/a (Vynútené prázdniny na školách – diskusný príspevok)