Kémia Tanuljunk

A szárazjég

Láttál már füstöt színpadon? Nos, az biztos nem igazi füst volt, hanem lehetett a szublimáló szárazjég, mely a szén-dioxid szilárd formája, egy molekularácsos anyag. Mivel a szárazjég az szén-dioxid, így nagy mennyiségben, nem megfelelően szellőző helyen mérgező lehet.

szárazjég a szén-dioxid szilárd formája.

A folyékony CO₂-t vagy palackokban tárolják környezeti hőmérsékleten 60 bar alatt, vagy vákuum-szigetelt tartályokban kb. −20 °C-on, 20 bar alatti nyomáson. Amikor a folyékony CO₂ expandál (térfogatának kb. az 1,1-szeresére növekszik), finoman porított hó képződik, melynek összepréselésével keletkezik a szárazjég. Ez a jég nagyon hasonló a normális vízjéghez, tulajdonságai azonban jelentősen eltérnek attól:

  • a szárazjég nem tartalmaz vizet,
  • a hőmérséklete −78,5 °C marad,
  • amikor hőenergiát vesz fel (például hőenergia szabadul fel valamilyen hatásra), a szárazjég közvetlenül átalakul gáz halmazállapotúvá, vagyis szublimál anélkül, hogy közben cseppfolyóssá válna,
  • a szén-dioxid kis töménységben nem mérgező, de a biztonsági előírásokat be kell tartani, és a levegőben lévő veszélyes koncentrációt nem szabad túllépni,
  • nem tűzveszélyes, nem gyúlékony,
  • a gáz általában semleges anyagként viselkedik (ez azt jelenti, hogy nem lép reakcióba környezetével),
  • a tisztítási folyamatnak nincs folyékony fázisa.