Kitekintő Technológia

Miniszámítógép irodai munkára vagy webezéshez

Raspberry-Pi-400
Két darab micro HDMI port (4Kp60)

A barkácsoló vénával megáldott embereknek, illetve fejlesztők számára miniszámítógép-alaplapokat gyártó Raspberry Pi Foundation hétfőn egy, az eddigiektől alapvetően eltérő termékkel jelentkezett. A cég új Raspberry Pi 400 gépe ugyanis egy kulcsrakész, billentyűzetbe épített számítógépként érkezik, használatra készen – hasonlóan ahhoz, ahogy anno a 8- és 16-bites érában az otthoni számítógépek esetében is volt. Így fillérekért juthat bárki egy irodai munkára vagy webezéshez használható PC-hez.

A szerkezet alapjaiban a Raspberry Pi 4-re épül, ami azt jelenti, hogy egy 1.5 GHz-es, nyolcmagos, 64-bites processzort, 4 GB RAM-ot, valamint Wi-Fi, Bluetooth és Ethernet kommunikációs képességet kapunk benne.

A billentyűzet maga rejti a számítógép lényegi részeit: a processzort, a memóriát, a háttértárat és az I/O eszközöket is

A Raspberry Pi-hez a felhasználóknak csak az egeret, a monitor és a tápkábelt kell csatlakoztatniuk, és máris elkezdhetik használni azt. A masina a hozzá adott, háttértárként funkcionáló SD kártyáról tölti be saját, Linux-alapú Raspberry Pi OS operációs rendszerét, amit azonban egy rakás másik alternatívára is le lehet cserélni – többek között a Windows 10 egy speciális, kifejezetten a Raspberry Pi-kre szánt változatára is.A billentyűzet maga rejti a számítógép lényegi részeit: a processzort, a memóriát, a háttértárat és az I/O eszközöket is.

Raspberry-Pi-400
Raspberry Pi 400 desk

Mindezért ráadásul a Raspberry csak alig 100 dollárt kér, amely árban az alapgép mellett egy egér, egy tápegység, egy HDMI kábel, valamint egy kézikönyv és az OS-t tartalmazó SD kártya is benne van. Ugyanakkor aki utóbbiakra nem tart igényt, és megelégszik a billentyűzetbe integrált alapgéppel, az akár már 70 dollárért is hozzájuthat ehhez. (Az árak adó nélkül értendők)

Műszaki adatok:

 • Broadcom BCM2711 quad-core Cortex-A72 (ARM v8) 64-bit SoC @ 1.8GHz
 • 4GB LPDDR4-3200
 • Dual-band (2.4GHz and 5.0GHz) IEEE 802.11b/g/n/ac wireless LAN
 • Bluetooth 5.0, BLE
 • Gigabit Ethernet
 • 2 × USB 3.0 and 1 × USB 2.0 ports
 • Horizontal 40-pin GPIO header
 • 2 × micro HDMI ports (supports up to 4Kp60)
 • H.265 (4Kp60 decode); H.264 (1080p60 decode, 1080p30 encode); OpenGL ES 3.0 graphics
 • MicroSD card slot for operating system and data storage
 • 78- or 79-key compact keyboard (depending on regional variant)
 • 5V DC via USB connector
 • Operating temperature: 0°C to +50°C ambient
 • Maximum dimensions 286 mm × 122 mm × 23 mm

https://datasheets.raspberrypi.org/pi400/pi400-product-brief.pdf