Tanuljunk Természetismeret

Az űrkutatás története II./4.: Élet a világűrben

Élet a világűrbenMészáros Szabolcs  előadása.

Tartalom: – Űrhajós jelentkezési kritériumok és a képzés rövid áttekintése. – “Vomit Comet”. – A súlytalanság és sugárzás hatásai az emberi testre. – Egy nap a Mir-en és a Nemzetközi Űrállomáson. – Tudományos kutatás a Nemzetközi Űrállomáson. – WC, alvás és egyéb tevékenységek az ISS-en.

A Földön

A kutató szerint kevés olyan helyzet van a Földön, amelyben a súlytalanság hatásait modellezni lehet, az egyik ilyen lehetőség, amikor a kísérleti személyeknek hosszabb-rövidebb ideig ágyban kell feküdniük. A folytonos ágyban fekvés miatt ugyanis a súlytalansághoz hasonló élettani változások alakulnak ki a szervezetben. A vizsgálat során az ágyak nem vízszintesek, hanem a fej irányába 6 fokkal döntött pozícióban vannak. Ezáltal az alsó végtagból a vér egy része a test felső része felé, többek között a fej irányába helyeződik át. Így a kísérlet modellezi azt a folyadékáthelyeződést, amely az űrben tapasztalható, amikor megszűnik a gravitáció.

%d bloggers like this: