6. osztály Matematika

Matematika 6. o. – Számtani átlag

Számtani átlag
Számtani átlag

Számtani átlag. A hétköznapi életben sokszor használjuk az „átlag”, „átlagosan” szavakat. Ha Vali azt mondja, hogy a múlt évben átlagosan havi 1,45 ezer EUR volt a nettó jövedelme, akkor arra gondolunk, hogy 12⋅1,45=17,4 ezer EUR volt az év során kapott nettó jövedelmeinek összege.

Arról semmit sem tudtunk meg, hogy valójában mekkora nettó összegeket kapott Vali havonta. Lehet, hogy minden hónapban 1,45 ezer eurót, de az is lehet, hogy 5 hónapon keresztül havi 1,03 ezer eurót , majd 7 hónapon keresztül havi 1,75 ezer eurót. Sőt, az is lehet, hogy 11 hónapon keresztül egyetlen fillér nettó jövedelme sem volt, de volt egy hónap, amelyben éppen 17,40 ezer euró nettó jövedelmet ért el.

Sokféleképpen alakulhatott az egyes hónapok nettó jövedelme úgy, hogy végül a havi átlag 1,45 ezer EUR legyen. Mindegyik esetben igaz azonban, hogy ha a havi nettó jövedelmeket összeadjuk, majd az összeget elosztjuk 12-vel, akkor a hányados 1,45 ezer lesz.

%d bloggers like this: