Matematika Tanuljunk

Távtanítás – Középiskola 4. o. – Ismétléses permutáció

Ismétléses permutáció
Tanár: Béres Zoltán

Ismétléses permutáció A vajdasági Magyar Nemzeti Tanács és a Pannon RTV közreműködésével 2020-ban az általános és a középiskolák minden osztálya számára egy teljes évnyi tananyag kerül rögzítésre. A tanórák a YouTube-on érhetőek el a diákok szülők számára, akik szükség esetén az így létrehozott tudástár felhasználásával sajátíthatják el a tananyagot.

Tanár: Béres Zoltán

Matematika, középiskola 4. osztály

Ha az adott n elem között azonosak is vannak, akkor összes lehetséges sorbarendezést ismétléses permutációnak nevezzük.

Példa: Hány különböző számot képezhetünk az 1,1,1,2,2,3,3,3,4,4 jegyekből?

Ha mind különbözőek lennének akkor ebből a 10 jegyből 10! számot képezhetnénk de minden sorrenden belül az azonos számok tetszőleges sorrendje esetén a képzett szám ugyanaz.