Fizika Tanuljunk

Sótér Anna: Mérlegen az antianyag

antianyag
Sótér Anna Foto: CHIPP, Private

Előadó: Sótér Anna (Max-Planck-Institute of Quantum Optics, Garching, BRD) Cím: Mérlegen az antianyag Időpont: 2015. március 12.

A részecskefizika szerint minden elemi részécskének van egy antirészecske „tükörképe”, amelynek töltés-jellegű tulajdonságai (mint az elektromos töltés) ellentettjei az eredetinek, míg minden más fizikai paramétere — így pl. a tömege is — pontosan megegyezik vele. Hasonlóságukból arra következtetünk, hogy azonos számban keletkeztek az Ősrobbanás során, a mai Világegyetemet észlelve viszont döntő többségben „közönséges” anyagot látunk magunk körül, antianyagot sehol. Mi az oka ennek az asszimmetriának? Talán van valami általunk nem észlelt különbség a két fajta részecske között, amely a „rendes” anyag javára döntött? Antiprotonokat eddig csak nagyon kis mennyiségben állítottak elő a világ részecskegyorsítói, ezért fizikai paramétereinek mérése kihívásokkal teli. A CERN egyik munkacsoportja több magyar kutató résztvételével az antiproton tömegét mérte meg nemrég a proton tömegéhez hasonló pontossággal. Tömegkülönbségre még nem derült fény.

További ajánlott linkek: