Kémia Tanuljunk

Kémia: Egyszeres és többszörös kovalens kötés

A kovalens kötés olyan elsőrendű kémiai kötés, amelyben az atomok közös vegyértékkel rendelkeznek (ko: közös, valens: vegyértékű). Kémiai jellegükben azonos vagy különböző elemek atomjai között jön létre vegyértékelektronjaik közössé tételével. Legyél bajnok, versenyezz a legjobbakkal és nyerj!

Próbáld ki: http://videotanar.hu/

A közös elektronpár kialakításával létrejött elsőrendű kémiai kötést kovalens kötésnek nevezzük.

A kovalens kötés kialakítása során, a szabadon álló atomokból molekula keletkezik. A molekula kialakulása előtt az atomok elektronjai az atommag környezetében, atompályákon mozognak. A molekula képződésekor (azaz a kovalens kötés létrejöttekor) atomonként 1, 2 vagy akár 3 elektron az atompályáról átlép a molekulapályára, innen kezdve ezek az elektronok mindkét kötésben résztvevő atom környezetében megtalálhatók.
Amennyiben a kovalens kötést egy elektronpár alakítja ki egyszeres, ha kettő kétszeres, ha három, háromszoros kovalens kötésről beszélünk.

Még több kémia…

%d bloggers like this: