Egyéb kategória Szlovák nyelv

Tavaszköszöntő és húsvéti hagyományok Modorban

Tavaszköszöntő és húsvéti hagyományok ModorbanA szlovák nyelv gyakorlásához néhány mozgóképekkel is megtámogatott érdekes mozzanat.

Vítanie jari (zvyky a tradície na Veľkú noc v Modre)

Mládenci šibali miazgou naliatym prútikom slobodné dievčatá, aby boli zdravé. Na sviatočnom stole nesmela chýbať ani tradičná slepačia polievka s frkacúlami. Na Veľkonočnú nedeľu slobodné dievčatá pripravovali nie len výslužku pre šibačov, ale aj sviatočnú veľkonočnú tabuľu. „Letečko” je zas zelená vetvička, používaná pri jarných obchôdzkach dievčat, ktorá symbolizovala prichádzajúcu jar a prebúdzajúci sa život. Viete ako sa pletie klasický korbáč, vyrába píšťalka, ako sa robia tradičné modranské frkacúle, alebo ako sa pripravuje tradičná veľkonočná tabula? Prijmite naše pozvanie na virtuálne tvorivé dielne, ktoré sme pre vás pripravili v spolupráci s o.z. ĽUSK. Zamyslenie nad obdobím Veľkej noci sprostredkuje ev. pani farárka Evka Oslíková. Prajeme Vám pokojné a požehnané veľkonočné sviatky!

©Vyrobilo Kultúrne centrum Modra v roku 2021