Szabadidő Tanuljunk Természetismeret

Meteorkitörés, kalandozások a nyári égbolton

Különleges meteorkitörés várható május 31-én, ha beválnak a csillagászati előrejelzések. A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleménye szerint a 73P/Schwassmann-Wachmann nevű üstökös darabjaira hullott, és a széteső üstökösből kilökődött porfelhő érheti utol a Földet. Ez esetben látványos és igen sűrű hullócsillag-kitörésben lehet majd gyönyörködni. A hamarosan érkező meteorkitörés részletei és egyéb kalandozások a nyári égbolton. Élő csillagászat Kiss Lászlóval – 5. évad 10. rész. A Svábhegyi Csillagvizsgáló és a csillagaszat.hu közös médiavállalkozása heti interaktív csillagászati magazinműsor formájában. A program első felében szórakoztató stílusú előadás, a második felében az online élő videó nézőinek kérdéseire válaszolunk.

A különböző előrejelzések alapján a kitörés csúcsa közép-európai idő szerint május 31-én 06:55-kor, 7:04-kor vagy 7:17-kor következik be. Ez azt jelenti, hogy a kelő Nap fénye miatt tőlünk a csúcsot nem lehet majd látni, de a felszálló ágat meg lehet figyelni. Hajnali 3 óra körül nyugat felé érdemes kémlelni az eget. (mti)